Ceny nemovitostí v Chorvatsku prudce klesají. Realitní trh může podle analytiků dopadnout jako ve Španělsku

Ceny domů, pozemků a bytů v Chorvatsku prudce klesají. V porovnání s loňskem se propadly až o pětinu. Podobná situace je i ve Slovinsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Jaderském moři se dodnes plaví sto let staré, tradiční dřevěné lodě

Po Jaderském moři se dodnes plaví sto let staré, tradiční dřevěné lodě | Foto: Martin Ježek

V současné době se průměrná cena čtverečního metru bytu v Záhřebu pohybuje kolem 1600 eur (asi 38 tisíc korun). Cena se meziročně propadla o 7 procent. Pokles už ale trvá delší dobu.

V rezidenčních čtvrtích slovinské Lublaně ceny klesly až o 30 procent.

Jak Chorvatsko, tak Slovinsko se dostávají do poměrně hluboké dluhové krize. Oba státy jsou předlužené, mezi lidmi je čím dál méně peněz.

„Chorvatští podnikatelé v nemovitostech tvrdí, že stále více lidí jde do nájmu, nemají zájem se dál zadlužovat dlouholetými hypotékami a kupovat byty do osobního vlastnictví. To je důvod, proč ceny padají. Dokonce na některých místech je cena čtverečního metru bytu nižší, než za kolik se byt postavil,“ říká balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách chorvatských nemovitostí informoval balkánský zpravodaj ČRo Martin Ježek

Naopak soukromý apartmán v centru Splitu se kupuje za 2500 eur, apartmány na pobřeží pak za 2000 eur za metr čtvereční.

O nemovitosti je mezi turisty velký zájem. Chorvatsko k nim má určité bariéry. „Nemůžete si koupit nemovitost do osobního vlastnictví jen tak, většinou potřebujete chorvatského prostředníka nebo firmu,“ upřesňuje Ježek.

Slovinsko se potýká s dluhovou krizí ve větším měřítku než Chorvatsko. „Slovinsko se de facto bojí, aby na dveře nezabouchal Mezinárodní měnový fond s tvrdými škrty a úspornými opatřeními. Evropská komise se teď rozhodla, že slovinské banky vystaví stresovým testům tak, aby se prověřilo, jestli jsou schopny dluhovou krizi ustát,“ připomíná zpravodaj.

Chorvatsko má trh s nemovitostmi na rozdíl od Slovinska mnohem více členitý – v nabídce jsou byty, apartmány, přímořská nebo metropolitní prostředí. „Trhy jsou to rozdílné, ale problém je společný – předlužený a příliš drahý stát, čekající škrty,“ dodává Ježek.

Michaela Vydrová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme