Ceremoniál jako velká street party. Londýn se stylově loučí s olympiádou

Tisíce sportovců, stovky performerů a slavní zpěváci britské hudební scény se spolu s diváky loučí s olympijskými hrami v Londýně. Závěrečný ceremoniál připomíná street party. Je neformální, plný barev, performancí, světelných efektů a hlavně hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohňostroj nad stadionem LOH v Londýně | Zdroj: Reuters

Loučení s letní olympiádou začalo v neděli ve 22 hodin SEČ. Celou slavnost odstartovalo vyzvánění londýnského Big Benu, pak už na stadion nastoupil zástupce britské královské rodiny princ Harry a začala znít britská hymna.

Poté se na stadionu začaly objevovat nejrůznější performance. V půl jedenácté našeho času už plocha patřila také sportovcům. Ti proudili po celém stadionu, mávali vlajkami a v mírném chaosu se dokonce česká výprava nechtěně odklonila ze své trasy a musela se vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěrečný ceremoniál v Londýně sledují Vojtěch Bidrman a Jiří Hošek (0:15)

Vlajku Česka přinesla na plochu zlatá oštěpařka Barbora Špotáková – narozdíl od jiných českých sportovců ale neměla na nohou holínky – údajně proto, že je nevyfasovala.

Ceremoniál patří převážně hudbě. Během něj vyrostla na stadionu například velké podobizna Johna Lennona.

Organizátorům se totiž podařilo zajistit, že Yoko Ono speciálně pro závěrečnou slavnost udělala remasterování slavného hitu Imagine. I s použitím exkluzivních záběrů z rodinného archivu, které ještě nikdy nebyly ukázány světu.

Češi mají 10 medailí
Zlato
- J. Kulhavý (cyklistika), M. Knapková (veslování), D. Svoboda (pětiboj), B. Špotáková (atletika)
Stříbro
- O. Synek (veslování), V. Hradilek (vodní slalom), A. Hlaváčková a L. Hradecká (tenis)
Bronz
- A. Sýkorová (střelba), Z. Hejnová (atletika), D.Havel, L.Trefil, J.Dostál a J. Štěrba (čtyřkajak)

Slavnostního zakončení olympiády se zúčastnil také populární zpěvák George Michael se svými dvěma hity. Nechyběl ani jeho slavný Freedom.

Diváci si mohli vychutnat také píseň Little Bird, kterou přišla zazpívat Annie Lennox. Vystoupila i slavná skupina Pink Floyd. S téměř akrobatickým kouskem se předvedla také skupina Spice Girls.

Ceremoniál pokračoval dál. Vystoupili také slavní Monty Pythoni. Po vystoupení dalších zpěváků zazněla už tradičně řecká hymna, po ní hymna olympijská. Poté londýnský starosta předal olympijskou vlajku starostovi brazilského Ria de Janeira, které bude hostit letní olympiádu za 4 roky.

Závěrečné řeči pronesli předseda organizačního výboru Sebastian Coe a předseda MOV Jacques Rogge. Poté se olympijský oheň rozpadl na mnoho malých částí. A z popela symbolicky povstal pták Fénix. Závěrečnou píseň zpívá skupina Take That.

Česká republika obsadila v hodnocení zemí 19. místo. Čtyřmi zlatými medailemi vyrovnala dosud nejúspěšnější hry v historii samostatného státu v Atlantě 1996. Před 16 lety Češi získali celkem 11 medailí, o jeden bronz víc než letos.

Nejúspěšnější výpravou byly v Londýně Spojené státy americké se 104 cennými kovy před Čínou a domácími Brity.

Londýnské olympijské hry končí. Češi si odvážejí 10 medailí

Číst článek

Jiří Hošek, Vojtěch Bidrman, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme