Ceremoniál v Berlíně připomene 50. let od zahájení stavby zdi

Berlín si dnes připomene 50. výročí uzavření hranic mezi východním a západním Berlínem takzvanou „zdí hanby“, která město rozdělila a zároveň se stala jedním z nejsmutnějších symbolů studené války. Podle nedávno zveřejněného průzkumu si ale asi 10% obyvatel německé metropole myslí, že rozdělení města zdí bylo správným krokem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská zeď | Foto: Klára Stejskalová

„Pokud lidé stále nepochopili, že to byla zeď hanby, že rozdělila rodiny, že se na ní umíralo, tak je to politováníhodné a ukazuje se, že je skutečně nutné tyto věci stále připomínat, že nesmí upadnout v zapomnění,“ říká v reakci na nedávný průzkum berlínský starosta Klaus Wowereit, který poskytl Českému rozhlasu a dalším zahraničním médiím rozhovor.

Německá tajná služba BND teď zveřejnila dosud utajená akta, ze kterých vyplývá, že o plánech východoněmecké vlády na stavbu zdi věděla mnohem dříve, než se myslelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berlínská zpravodajka Klára Stejskalová o politickém kontextu výstavby berlínské zdi.mp3

Spolková tajná služba měla informace o východoněmeckých plánech už v lednu roku 1961 a nikoli v červnu, jak se dosud předpokládalo. V souvislosti s tím se otevřela diskuse nad velmi zdrženlivým přístupem tehdejších aliančních sil v Berlíně.

„To byla těžká situace, celková situace ve světě, konfrontace obou geopolitických bloků. Berlínská krize mohla vést až k vypuknutí nového válečného konfliktu. Je těžké dnes říct, že nás tehdy někdo zradil, spíše vlastní vláda,“ míní Wowereit.

Smutnou událost připomíná celá řada výstav i informačních tabulí rozmístěných na místech, kde zeď stávala. Na jednom z nich se dne odehraje i pamětní ceremoniál za účasti kancléřky Merkelové a prezidenta Wulffa.

Postavení zdi mělo zabránit odchodu obyvatel NDR do Západního Berlína. Přesto i po jejím vybudování se někteří pokusili o její překonání. Minimálně 136 lidí za to zaplatilo životem.

Klára Stejskalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme