Protesty po jmenování nového biskupa v Černé Hoře silně připomínají 90. léta

Ve středomořské Černé Hoře vyvolalo víkendové jmenováno biskupa silné emoce a protesty, píše rakouský Der Standard. Srbská ortodoxní církev totiž vybrala nového představeného Joanikije II., který se ujal vedení pravoslavných. Během inaugurace ve městě Cetinje vlály z aut srbské vlajky a ceremoniál navštívili státní představitelé.

Podgorica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podgorica a protesty po zvolení nového biskupa | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Srbský patriarcha Porfirije a nový metropolita Joanikije II. museli být na místo bohoslužby a jmenování přepraveni vojenskými helikoptérami, neboť demonstranti barikádami blokovali cestu, stříleli do vzduchu, policie na to odpověděla vodními děly. Zranění jsou na obou stranách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku doplněný o informace k plánované návštěvě papeže na Slovensku

Srbská pravoslavná církev má blízko k vládním politikům a mezi Černohorci panují obavy, že nový biskup bude prodlouženou rukou Srbů v osamostatněné Černé Hoře. To pro Černohorce znamená silné rozčarování. Proto se mnozí vydali do ulic stavět barikády, odpovědí byl zásah policie se slzným plynem.

Srbové totiž neustoupili ani o píď od myšlenky uspořádat inauguraci biskupa právě v Cetinje, které je úzce spojené s historickou státností Černohorců.

Srbský patriarcha Porfirij nechtěl ovšem o stěhování slavnosti do neutrálnějšího hlavního města Podgorici ani slyšet.

Silně to připomíná 90. léta a období, kdy se nacionalismus na Balkáně přelil do krvavých válek, myslí si Der Standard. Politika v jihovýchodní Evropě se ale nezmění do doby, než politici přestanou zneužívat náboženství nebo národní cítění pro své vlastní mocenské důvody.

Kromě srbského prezidenta Alexandra Vučiće platí tato výtka i na toho černohorského Mila Đjukanoviće, který se biskupské inaugurace, navzdory kritikám za údajnou zaujatost, zúčastnil. Černá Hora se od Jugoslávie osamostatnila před 15 lety.

Ondřej Elbel, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme