Černá Hora očekává, že už brzy začnou přístupová jednání s Evropskou unií

Rozšiřovaní Evropské unie neskončilo, navzdory hlubokým problémům, které teď sedmadvacítka prožívá. Na politické mapě Evropy zbývají ještě země západního Balkánu. Jejich začlenění je jednou z priorit české zahraniční politiky. Za rok se 28. členem stane Chorvatsko a z ostatních zemí je členství nejblíže Černá Hora, která chce v červenci zahájit přístupová jednání. I proto se tam na obhlídku vydal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republika Černá Hora | Foto: Emanuel Macoun

V Cetinje, někdejším sídelním městě černohorského království, si ministr Schwarzenberg právě prohlíží sbírku uniforem, dávnou černohorskou měnu perper a trůn, tedy symboly černohorské státnosti a svébytnosti. Tu se podařilo obnovit až v roce 2006, kdy se tato malá balkánská země oddělila od Srbska. Teď se jí chce částečně vzdát ve prospěch Evropské unie a v tom má českou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Černé Hoře natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Zajisté. Já jsem o tom přesvědčen. Černá Hora by měla co nejdřív zahájit přístupový proces a doufám, že k tomu závěru koncem měsíce dojde,“ říká ministr Schwarzenberg.

V Černé Hoře ale už dvacet let vládne přímo či nepřímo jeden člověk - Milo Djukanović, který si tento stát tak trochu zprivatizoval. Ovládá ho prostřednictvím své strany a na ni napojených firem a bank.

Proto si některé západní země myslí, že by v Podgorici měli udělat mnohem více v boji s korupcí. Sami máme máslo na hlavě, odpověděl Karel Schwarzenberg na otázku, jestli se o tomto citlivém tématu s černohorskými politiky bavil.

„To je námitka, kterou by český ministr zahraničí neměl vznést vůči někomu na světě. Problémy existují tak, jako existují u nás a v jiných státech. Myslím ale, že mají na to, to překonat. Hlavně se to snáze překoná, když za sebou máte Evropskou unii, než když plavete osaměle v moři,“ myslí si Schwarzenberg.

Některé země jako například Švédsko, Francie nebo Nizozemsko už daly najevo, že budou Černou Horu v procesu přistoupení k Unii posuzovat přísněji než dřívější adepty.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme