Černá Hora očekává, že už brzy začnou přístupová jednání s Evropskou unií

Rozšiřovaní Evropské unie neskončilo, navzdory hlubokým problémům, které teď sedmadvacítka prožívá. Na politické mapě Evropy zbývají ještě země západního Balkánu. Jejich začlenění je jednou z priorit české zahraniční politiky. Za rok se 28. členem stane Chorvatsko a z ostatních zemí je členství nejblíže Černá Hora, která chce v červenci zahájit přístupová jednání. I proto se tam na obhlídku vydal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republika Černá Hora

Republika Černá Hora | Foto: Emanuel Macoun

V Cetinje, někdejším sídelním městě černohorského království, si ministr Schwarzenberg právě prohlíží sbírku uniforem, dávnou černohorskou měnu perper a trůn, tedy symboly černohorské státnosti a svébytnosti. Tu se podařilo obnovit až v roce 2006, kdy se tato malá balkánská země oddělila od Srbska. Teď se jí chce částečně vzdát ve prospěch Evropské unie a v tom má českou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v Černé Hoře natáčel zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Zajisté. Já jsem o tom přesvědčen. Černá Hora by měla co nejdřív zahájit přístupový proces a doufám, že k tomu závěru koncem měsíce dojde,“ říká ministr Schwarzenberg.

V Černé Hoře ale už dvacet let vládne přímo či nepřímo jeden člověk - Milo Djukanović, který si tento stát tak trochu zprivatizoval. Ovládá ho prostřednictvím své strany a na ni napojených firem a bank.

Proto si některé západní země myslí, že by v Podgorici měli udělat mnohem více v boji s korupcí. Sami máme máslo na hlavě, odpověděl Karel Schwarzenberg na otázku, jestli se o tomto citlivém tématu s černohorskými politiky bavil.

„To je námitka, kterou by český ministr zahraničí neměl vznést vůči někomu na světě. Problémy existují tak, jako existují u nás a v jiných státech. Myslím ale, že mají na to, to překonat. Hlavně se to snáze překoná, když za sebou máte Evropskou unii, než když plavete osaměle v moři,“ myslí si Schwarzenberg.

Některé země jako například Švédsko, Francie nebo Nizozemsko už daly najevo, že budou Černou Horu v procesu přistoupení k Unii posuzovat přísněji než dřívější adepty.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme