Druhým Rusem, který se účastnil neúspěšného puče v Černé Hoře, je důstojník GRU Mojsejev
Identita druhého důstojníka ruské armádní rozvědky GRU podezřelého z účasti na nepovedeném pokusu o převrat v Černé Hoře v roce 2016 byla odhalena. Tvrdí to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat a ruský server The Insider. Černohorské úřady vydaly zatykač na Rusa Vladimira Popova, ten se ale ve skutečnosti jmenuje Vladimir Mojsejev.
Po Vladimirovi Mojsejevovi pátrá i Interpol. Podle zjištění Bellingcat přitom Mojsejev neoperoval pouze na Balkánu, ale mohl být zapleten i do konfliktu s proruskými separatisty v Moldavsku a patrně působil také v Polsku a na Ukrajině. Mezi lety 2013-2016 cestoval do Bulharska a Řecka. Podle novinářů se nacházel také v Gruzii a mohl působit v rusko-gruzínské válce v roce 2008.
Účastnilo se Rusko pokusu o převrat v Černé Hoře? Neopodstatněné obvinění, tvrdí Moskva
Číst článek
Puč v Černé Hoře se měl uskutečnit minulý rok v říjnu před parlamentními volbami. Černohorská policie tehdy zatkla dvě desítky osob podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviće a dosadit k moci proruské vedení. Soud se 14 obviněnými začal v červenci 2017.
Krytí novináře a fotoreportéra
Bellingcat a The Insider již dříve poukázali na identitu prvního důstojníka, kterým má být Eduard Šišmakov, a jeho propojení s ruskou rozvědkou. Moskva ovšem jakékoli obvinění popírá. „Tak jak tomu bylo v případu Miškina a Čepigi (Rusové obvinění Velkou Británií z útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, pozn. red.), naše zjištění přímo odporují výrokům Kremlu, že Popov byl nevinný ruský turista, který byl neprávem obviněn zahraniční nepřátelskou vládou,“ píše investigativní server.
Falešný „Popov“, který po Evropě cestoval jako fotoreportér či jako novinář, měl v dokladech uvedenu moskevskou adresu, kde ve skutečnosti žijí starší manželé, kteří o „Popovovi“ v životě neslyšeli.
Vladimir Mojsejev má hodnost podplukovníka nebo plukovníka a narodil se v malé vesnici na západní Sibiři. Studoval Institut vojenského strojírenství v Ťumeni, podle serveru ale není jasné, jestli ho rozvědka naverbovala během nebo po studiích. Mezi roky 2005 a 2009 byl převelen do Moskvy, aby sloužil ve výsadkové jednotce GRU Specnaz známou pod č. 48427, která se zapojila i do rusko-gruzínské války.
V Černé Hoře začíná soud s pučisty, kteří chtěli zavraždit premiéra a zabránit zemi ve vstupu do NATO
Číst článek
Mojsejev je podle katastrálních údajů v Moskvě sousedem Alexandra Miškina, jednoho z agentů GRU podezřelých z otrávení bývalého důstojníka GRU a britského špióna Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury. Byt dostal od státu jen pár měsíců po Miškinovi a po dalším podezřelém z otravy Skripalových, Anatoliji Čepigovi. Ti kromě bytů obdrželi od prezidenta Vladimira Putina vysoké vyznamenání Hrdina Ruska.
Černá Hora se ke značné nelibosti Ruska připojila k NATO v roce 2017. Prokuratura této malé balkánské země rok před vstupem do NATO obvinila skupinu srbských nacionalistů a dva Rusy z plánování převratu a atentátu na tehdejšího prozápadního premiéra a nynějšího prezidenta Mila Djukanoviče. U soudu mezitím zaznělo svědectví, podle kterého pokus o převrat financovaly ruské zpravodajské služby prostřednictvím „Popova“ a Eduarda Šišmakova z GRU. Černohorská opozice tato tvrzení zpochybňuje.