Černá Hora rozhoduje o nezávislosti na Srbsku

Obyvatelé Černé Hory dnes v referendu rozhodují o své nezávislosti na Srbsku. Poslední z bývalých jugoslávských republik se osamostatní jen v případě, že se pro nezávislost vysloví 55 procent hlasujících. Průzkumy veřejného mínění předpovídají velmi těsný výsledek, mírně navrch měli před hlasováním příznivci nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

referendum v Černé Hoře | Zdroj: ČTK

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a uzavřou se o 13 hodin později, tedy ve 21:00. Referenda by se měla zúčastnit drtivá většina z 484.718 registrovaných voličů.

Pro nezávislost bude pravděpodobně hlasovat drtivá většina Černohorců, kteří tvoří zhruba 43 procent populace. Srbové, kterých je asi 32 procent, se naopak vysloví spíše pro zachování společného státu Srbsko a Černá Hora.

Do hlasování ale mohou promluvit i Černohorci, kteří žijí v Srbsku a jsou považováni spíše za odpůrce nezávislosti. Jejich počet je odhadován na více než 200.000. Část z nich se nechala zapsat na volební seznamy, ale bude záležet na tom, zda se nakonec vypraví hlasovat do Černé Hory.

V případě, že se Černá Hora osamostatní, nástupnickým státem bude Srbsko. Černohorci tak budou muset žádat o mezinárodní uznání a o členství v řadě organizací. Čeká je i nákladné budování armády a některých úřadů.

Pokud naopak Černohorci zůstanou součástí svazku Srbsko a Černá Hora, další referendum se bude moci opakovat nejdříve za tři roky. Černohorský premiér a největší bojovník za nezávislost Milo Djukanovič již dal najevo, že bude o nezávislost usilovat i v případě neúspěchu.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme