Černá hora v neděli rozhoduje o případné nezávislosti

Černou Horu, menší jugoslávskou svazovou republiku, čekají v neděli předčasné parlamentní volby. Volební místnosti se otevřou v sedm hodin ráno. Na řádný průběh hlasování bude dohlížet přes 270 zahraničních pozorovatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když předvolební kampaň skončila oficiálně ve čtvrtek v noci, probíhá nepřímo neustále. Na poslední chvíli přicházejí zprávy o tom, že ve státních podnicích se budou se vyplácet už několik měsíců zadržované mzdy. Například textilka Maxim na severu Černé hory rozdala včera svým zaměstnancům výplaty za posledních 20 měsíců. Peníze ale nešly ze zdrojů firmy, ale od černohorské vlády, tedy od Demokratické strany socialistů prezidenta Mila Djukanoviče. Stejný postup se udál v dalších 5 závodech.

Provládní média navíc přinášejí v posledních dnech zprávy o pozitivních krocích vlády o tom, že se budou stavět nové silnice, do škol se dostanou počítače a zvýší se boj proti korupci. Jde o tradiční předvolební více či méně legální prostředek k získání voličů.

Příklady z posledních parlamentních voleb v roce 1998 jsou ale varující. Konkrétně slibovaná cesta z města Cepin do 50 km vzdáleného Nikšiče nestojí ani dnes, i když se s výstavbou začalo demonstrativně měsíc před všelidovým hlasováním. Před zítřejšími volbami v Černé hoře se největší šance na vítězství připisují právě vládnoucí straně Mila Djukanoviče.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme