Černé skříňky ze sestřeleného Su-24 jsou zničené. Expertům se data nedaří obnovit

Záznamy z černé skříňky ruského bombardéru SU-24 sestřeleného na turecko-syrské hranici jsou zatím nečitelné. Oznámili to dnes ruští vyšetřovatelé. O spolupráci na rekonstrukci poškozeného zařízení chtějí požádat vědecké instituce. Údaje z černých skříněk by měly pomoct určit, jestli stroj skutečně narušil vzdušný prostor Turecka, jak tvrdí Ankara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ruského ministerstva obrany ukázali černou skříňku sestřeleného Su-24

Zástupci ruského ministerstva obrany ukázali černou skříňku sestřeleného Su-24 | Zdroj: ČTK

Podle ruského ministerstva obrany zůstal zachován pouze jeden z paměťových nosičů datového zařízení. Komise, která sestřelení letadla vyšetřuje, proto přizvala k analýze další odborníky ruských vědeckých ústavů.

Na analýze údajů z černých skříněk se podle ministerstva dosud podíleli experti z Ruska, USA, Británie a Číny. Obvyklými prostředky se ale uložená data zatím nepodařilo obnovit.

Letadlo se zřítilo v listopadu na syrsko-tureckých hranicích po útoku tureckého letectva. Jeden z pilotů se úspěšně katapultoval, druhý zahynul v důsledku palby vedené ze země. Rusko po incidentu vyhlásilo proti Turecku sankce.

Ankara prý bombardér sestřelila úmyslně, aby ochránila dodávky ropy od džihádistů. Obě země od té doby podnikly řadu opatření.

Radarový snímek z dnešního dne, poskytnutý tureckým ministerstvem vnitra, ukazuje aktivity sestřeleného ruského letadla na turecko-syrské hranici | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme