Černínský palác: Přehnaný optimismus je nemístný

Pátrání po zmizelých českých novinářích neúnavně pokračuje už čtvrtý den. České ministerstvo zahraničí však v poledne zmírnilo optimismus iráckého ministra kultury Mufída Jazairiho, který věří v jejich brzké objevení. Zatím totiž není známa ani identita případných únosců ani jejich požadavky. Reportér Radiožurnálu Vít Pohanka a jeho kolegové z České televize Michal Kubal a Petr Klíma zmizeli na cestě do jordánského Amánu, odkud chtěli odletět zpět domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář řekl Českému rozhlasu, že tři v Iráku unesení čeští novináři jsou na živu. Únosci ale zatím nikoho v České republice nekontaktovali ani nebyl vznesen žádný požadavek. Nejnovější hypotéza českých úřadů: jde nejspíše o koordinovaný, politicky motivovaný únos a v úvahu přichází i výkupné. "Přílišný optimismus není na místě," uvedl Petr Kolář.

Blizší informace zatím nechce Černínský palác upřesňovat. I nadále se snaží navázat kontakt s únosci, aby mohlo začít vyjednávání.

Petr Kolář řekl Českému rozhlasu, že Černínský palác se neustále snaží navázat přímý kontakt. Na názor, že si únosci spletli české občany s Poláky však vyjádřil svůj soukromý názor, že tomu tak není, podle něho k záměně nedošlo. Jak uvedl, vyznává raději přístup střízlivého nahlížení na věc. Připomněl, že ministerstvo pracuje a analyzuje celou řadu informací, často i protichůdných i se zpravodajskými informacemi a především je motivováno zájmem o život a bezpečí českých občanů. Do pátrání zůstává dál zapojena i FBI. Jak dál připomněl náměstek ministra zahraničí Petr Kolář, situace se může změnit každou minutou.

reportér ČT Michal Kubal a kameraman Petr Klíma | Foto: ČTK

Už v úterý ubezpečil irácký ministr kultury Mufíd Jazairi Český rozhlas, že unesení čeští žurnalisté jsou v pořádku. Zároveň však vyzval k trpělivosti, protože záležitost je citlivá a složitá. "Byli jsme ubezpečeni, že novináři jsou v pořádku, jsou zdraví a dobře se s nimi zachází." Zdůraznil, že lidé, se kterými se nyní vyjednává, ubezpečili o korektním způsobu zacházení s unesenými.

Zpravodaje Radiožurnálu Víta Pohanku a redaktora a kameramana České televize Michala Kubala a Petra Klímu unesli iráčtí ozbrojenci při cestě z Bagdádu do Jordánska.

Jako rukojmí byly v posledních dnech v Iráku vzaty desítky cizinců. V zemi od minulého týdne probíhá největší vlna násilí od loňského května, kdy USA vyhlásily konec hlavních vojenských operací. Někteří z rukojmích byli propuštěni, jiní ale zůstávají v rukou povstalců, kteří hrozí jejich zabitím, pokud američtí vojáci a jejich spojenci neopustí zemi.

Ve Fallúdži zní opět střelba

Mezitím se američtí vojáci v Iráku přesunuli do okolí Nadžafu, kde chtějí dopadnout radikálního šíitského duchovního Muktadu Sadra. Sadrův spolupracovník Kajs Chazálí ale varoval, že pokud američtí vojáci vstoupí do Nadžafu, vyvolá to násilí po celém Iráku. Nové násilnosti pokračují v Bagdádu. Američtí vojáci tam začali střílet do rabujících Iráčanů.

Boje neustávají ani na další irácké frontě - u Fallúdži. Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, přes 2000 amerických vojáků tam chystá nový úder. Ve městě by se měl totiž podle dostupných informací nacházet i šéf teroristické organizace Al-Káida v Iráku Abdal Zarkáví. Jak uvedlo arabské vysílání BBC, spojenci ho obviňují z naplánování a řízení mnoha teroristických útoků. Ve Fallúdži panovalo až do středečních ranních hodin křehké příměří. Později však vypukly boje mezi povstalci a spojeneckými vojáky.

Spojené státy se chystají podle televize CNN brzy posílit své jednotky v Iráku až o 20 tisíc mužů. O posily požádal generál John Abizaid, pod jehož velení oblast Iráku spadá.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme