OBRAZEM: Po stopách černobylské katastrofy. Podívejte se do míst, odkud před lety zmizel život

Když se stala tragédie v Černobylu, bylo mi šest let, říká Jiří Malina, ředitel Nových médií Českého rozhlasu. Na místo někdejší katastrofy se vypravil, aby zaznamenal, jak to tam vypadá dnes. Prohlédněte si jeho fotoreportáž.

Fotogalerie Černobyl Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatná dostupnost a zkreslování informací nás děti nijak tenkrát netrápila. Černobyl byl pro děti paradoxně stejně napínavý a zajímavý jako akční filmy z USA. Nikdo z nás neviděl ani jeden záběr Černobylu, stejně jako neviděl ani jednu minutu akčních filmů Rambo nebo Terminator. 

Přesto jsme si hráli na Ramba a nevěděli, jak vlastně vypadá a co dělá, a přesto jsme si hráli stejně na Černobyl a nedokázali rozeznat rozdíl mezi filmovým trhákem a reálnou hrůzostrašnou tragédií. Házeli jsme po sobě písek a prach a hulákali Černobyl, stejně jako si ze zeleného pravítka dělali rambo nůž.

SERIÁL VS. REALITA: Trojice potápěčů, likvidátoři, bioroboti. Kdo byli hrdinové černobylské tragédie?

Číst článek

Celá hrůza jaderné tragédie mě následně dohnala až na škole na počátku 90. let, kde jsme v rámci oboru automatizace měli i krátké téma jaderné elektrárny.

Poprvé jsem měl možnost pochopit, co se stalo v Černobylu a uvědomit si celý rozsah havárie a to jak technologický, ale především společenský.

Osudy obyvatel

Pro kluka, který Černobyl prožíval jako vzrušivé téma do odpolední družiny, bylo složité přijmout, že to vše bylo prostě reálné a skutečné.

Nikdy jsem nečekal, že se do Černobylu dostanu. Nevím, jestli je správné použití slov naštěstí, ale prostě cestovní ruch a volný trh umožnil běžným lidem poznat Černobyl a navštívit jeho okolí. Já jsem toho využil v roce 2018. Víc než samotný sled událostí, které vyústily v havárii, mě zajímaly samotné osudy a příběhy obyvatel a poznat místa, kde je prožívali.

Letos televizní stanice HBO spustila seriál Černobyl a pro většinu lidí z mé generace se vrací vzpomínky, které si paradoxně až více než po 30 letech snažíme dát v hlavě dohromady a uvědomit si, že se tragédie stala a že byla vlastně strašně blízko.

Jirka Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme