Kdyby v seriálu byli černoši, tvůrcům by se vysmáli, říká jediný likvidátor černé pleti z Černobylu

Černoch, který jako devatenáctiletý mladík v uniformě sovětského vojáka v roce 1986 likvidoval následky havárie jaderné elektrárny v Černobylu, si ruské redakci BBC postěžoval na rasismus, na který občas v Rusku narazí. Absence černošských postav v seriálu HBO o Černobylu jej však netrápí.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr ze seriálu Černobyl od televize HBO

Záběr ze seriálu Černobyl od televize HBO | Zdroj: HBO

Igor Chirjak z města Čerepovec proslul i za hranicemi Ruska právě díky sporům okolo kritiky, že se v pětidílném seriálu žádný černoch neobjevil.

„To je nesmysl, že by se v sovětské éře mohl nějaký černoch, snad dokonce cizinec, objevit v takovém objektu (jaderné elektrárny). Kdyby se černoši v seriálu vyskytovali, samozřejmě by se tvůrcům hned vysmáli,“ řekl BBC sám Chirjak.

Méně vybavení a žádný potlesk. Jeden z potápěčů zasahujících v Černobylu popsal nepřesnosti seriálu

Číst článek

V době katastrofy jej spolu s dalšími vojáky z jeho jednotky poslali postavit most přes řeku Pripjať kvůli evakuaci stejnojmenného města, obývaného pracovníky elektrárny a jejich rodinami.

„Vypadalo to, že začala opravdová válka,“ zavzpomínal. „Přijel generál a přečetl rozkaz: nepřítel použil jaderné zbraně, použijte prostředky ochrany před chemickým napadením!“

Později začaly kolovat pověsti o havárii na jaderné elektrárně. „Velitel roty to zaslechl a zakázal podobné řeči. Na sovětských jaderných elektrárnách se přece nikdy nestane havárie! Jsou to provokace!" uvedl Chirjak.

SERIÁL VS. REALITA: Trojice potápěčů, likvidátoři, bioroboti. Kdo byli hrdinové černobylské tragédie?

Číst článek

Za svítání ale přišla k vojákům stařenka, která o havárii hovořila na plná ústa. „Všichni jsme chápali, že je to nebezpečné, ale asi všem nedošlo, jak moc,“ dodal s tím, že další den dostal každý voják dozimetr. „Zpočátku jsem každý rok ležel měsíc v nemocnici, teď je to lepší,“ popsal to, jak se Černobyl podepsal na jeho zdraví.

Stává se mu prý, že narazí „na lidi, kteří si myslí, že zabírám jejich území a beru jim jejich práci, že sem vůbec nepatřím a mám se vrátit do své země, vypadnout odtud“. „Vždy to považuji za směšné. Kam mám odejít, když jsem se tady narodil a tady žiju?“ řekl. Podle Chirjaka se v Rusku usadil už jeho pradědeček, o kterém ale neví, odkud pocházel a jak se do Ruska dostal.

„Jediný likvidátor černé pleti“ ale za důležité pokládá hlavně to, aby se nezapomnělo na lidi, kteří pomáhali likvidovat následky jaderné havárie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme