Černohorci podepíší asociační dohodu s EU

Černá Hora se dnes přiblíží svému členství v Evropské unii. Premiér Željko Šturanovič a komisař pro rozšíření Olli Rehn dnes v Podgorici parafují stabilizační a asociační dohodu. Dohoda je základní předpoklad, aby se země mohla stát kandidátem na členství. Kdyby se Černohorci minulý rok neoddělili od Srbska, dohodu s Unií by zřejmě podepsat nemohli. Brusel s Bělehradem totiž jednání o přidružení přerušil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podgorica - hlavní město Černé Hory | Foto: Podgorica.cg.yu

Brusel obnovil rozhovory s Černou Horou hned po loňském referendu o nezávislosti. V prosinci jednání o přidružení úspěšně skončila s tím, že určité nedostatky jsou ve státní správě, hlavně na celních úřadech.

Pro případné členství by Černohorci museli splnit ještě řadu dalších podmínek - zintenzívnit boj proti zločinu, přijmout novou ústavu nebo zreformovat justici.

Se Srbskem Brusel o přidružení nejedná, protože bělehradská vláda není schopná nebo nemá dostatek vůle vydat generála Ratka Mladiče, obviněného z válečných zločinů.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme