Černohorci rozhodují o dalším směřování své země

Černá Hora, nejmladší stát Evropy, dnes poprvé v historii volí svůj parlament. Volební místnosti se otevřely v 8 hodin ráno. Volby rozhodnou, který ze dvou hlavních politických bloků bude stát v čele země příští čtyři roky: proevropská koalice vedená současným premiérem Djukanovičem, nebo opoziční, většinou prosrbsky orientované strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň v Černé Hoře

Předvolební kampaň v Černé Hoře | Zdroj: ČTK

Předvolební průzkumy přisuzují až 45procentní voličskou podporu Koalici pro evropskou Černou Horu. Hlavní opoziční seskupení by podle prognóz mělo získat asi 19 procent hlasů. Politické zemětřesení v Černé Hoře nečekají. Do volebních výsledků by výrazněji mohlo zasáhnout ještě nové Hnutí pro změnu a zejména politické subjekty, které reprezentují etnické menšiny.

Od budoucí vlády se očekává obnovení asociačních rozhovorů s Evropskou unií a uklidnění rozjitřené atmosféry v zemi. Z 620 tisíc obyvatel se k černohorské národnosti hlásí jen 43 procent lidí. V zemi žije albánská, bosenská, chorvatská a zejména dvaatřicetiprocentní srbská menšina. Ta se zatím zcela nesmířila s výsledkem referenda, které letos v květnu rozhodlo o odtržení země od Srbska.

Strany zastupující etnické menšiny jsou zase zklamané nesplněnými vládními sliby. Krátce před referendem o nezávislosti totiž přijala vláda zákon zaručující menšinám křesla v parlamentu. Ústavní soud Černé Hory ale normu zrušil. Albánci, Chorvaté a bosenští muslimové tak o své zákonem garantované zástupce ve Skupštině přišli.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme