Černohorci už znají datum referenda

Černá Hora už má datum, kdy její občané budou hlasovat o eventuální nezávislosti země. Dlouho diskutované referendum bude 21.května. Budou se kvůli němu odkládat místní volby na podzim. Dnes bude parlament v Podgorici rozhodovat o návrhu zákona o referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbsko a Černá Hora | Foto: Dana Wiesnerová

Jablkem sváru byla především potřebná kvalifikovaná většina. Zvláštní vyslanec EU pro černohorské referendum Miroslav Lajčak přišel s návrhem, aby pro samostatnost země bylo potřeba kladné vyjádření 55 procent hlasujících.

Návrh schválila už opozice, která chce zůstat v soustátí se Srbskem. Teď se vyslovili pro i vládnoucí demokratičtí socialisté, kteří chtějí nezávislost. Černohorská společnost je v otázce odtržení od Bělehradu rozdělená na dva téměř stejné tábory.

Předsedou volební komise bude pravděpodobně cizinec. Ještě zbývá vyřešit otázky financování kampaně, která by měla trvat 75 dní a regulovat roli medií při referendu.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme