Červeno-žluto-modrý protest. Demonstranti v Rumunsku vytvořili živou vlajku

OBRAZEM. Desítky tisíc lidí přišly v neděli večer na náměstí Vítězství v Bukurešti před sídlo rumunské vlády, aby vytvořily obří živou národní zástavu. Demonstrovaly tak svou nespokojenost s vládou, která se snaží zmírnit trestání korupce. Proto lidé demonstrují na bukurešťském náměstí už dva týdny. Teď se dav změnil v mamutí rumunskou vlajku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstranti na náměstí Vítězství v Bukurešti vytvořili rumunskou vlajku

Protivládní demonstranti na náměstí Vítězství v Bukurešti vytvořili rumunskou vlajku | Zdroj: Reuters

„Snažíme se vytvořit trojbarevnou vlajku, tedy červeno-žluto-modrou. Já se jmenuji Jokut a rozdávám žluté papíry,“ vysvětlil jeden z demonstrantů.

Lidé ve žlutém sektoru měli na hlavách třeba žlutá trička, někdo si dokonce přinesl žlutou houpací síť.

Paní Kristiana muchlala v podpaží velký žlutý balík. Nic jiného žlutého než prostěradlo totiž doma nenašla. „Přišla jsem sem pro děti, pro sebe a pro pravdu,“ řekla s tím, že nechce, aby děti odcházely z Rumunska proto, že v této zemi nechtějí žít.

V devět hodin večer všichni zvedli nad hlavy barevné papíry, šály, prostěradla, látky či bundy a vytvořili velkou rumunskou vlajku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na protivládní demonstraci v Bukurešti protestující vytvořili rumunskou trikolóru

Nejvyšší účast za poslední dny

Na demonstrace na Náměstí vítězství v posledních dnech přicházelo maximálně 5000 lidí, v neděli ale bylo prostranství před úřadem vlády plné a dav se rozprostřel i do okolních ulic.

Rumunská vláda se přesto nevzdává myšlenky novelizovat trestní zákoník. Nově jmenovaná ministryně spravedlnosti Ana Birchalová chce v parlamentu prosazovat zrušené vládní nařízení zmírňující stíhání korupce.

V Bukurešti a dalších rumunských městech ale pokračují demonstrace proti korupci požadující demisi celé vlády premiéra Sorina Grindeanua.

Protivládní demonstranti na náměstí Vítězství v Bukurešti vytvořili rumunskou vlajku | Foto: Reuters

dab, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme