Červený kříž jedná se syrským režimem o evakuaci raněných z obležené čtvrti

Červený kříž vyjednává se syrským režimem o pokračování evakuace obležené čtvrti Baba Amr v Homsu. Dosud se podařilo zachránit 27 žen, dětí a raněných. Cílem vyjednávání je umožnit evakuaci všech zbylých raněných a převézt je do okolních nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský Homs je stále místem těžkých bojů mezi povstalci a armádou | Zdroj: Reuters

Včera se sanitky syrského Červeného půlměsíce dostaly do čtvrti Baba Amr poprvé. Po třech týdnech obležení syrskou armádou to byl první přímý kontakt obyvatel ostřelované čtvrti s okolním světem.

Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Carla Haddadová doufá, že k 27 evakuovaným lidem ze včerejška přibudou brzo další. Humanitární organizace kvůli tomu vyjednávají se syrskou vládou.

„Chceme odvést do bezpečí všechny zraněné, nemocné a ty, kteří potřebují urgentní zdravotní pomoc,“ říká mluvčí.

Ve čtvrti Baba Amr žijí tisíce lidí. Brání je ozbrojenci takzvané Svobodné syrské armády, kteří jsou vyzbrojeni jen lehkými zbraněmi. Raněné tu ošetřují v provizorních ambulancích v naprosto nevyhovujících podmínkách.

Zatím se zřejmě nepodařilo evakuovat dva zraněné západní žurnalisty. Stejně tak ve čtvrti zůstávají mrtvá těla americké novinářky a jejího francouzského kolegy, kteří zahynuli během ostřelování.

V případě evakuace raněných syrských mužů vyjádřil Červený kříž obavy, že by se v syrských nemocnicích mohli stát terčem odplaty ze strany vládnoucího režimu.

Přístup humanitárních pracovníků do nejvíce zasažených oblastí požaduje také deklarace, kterou přijali zástupci více než 60 zemí světa na společné konferenci v Tunisku. Diplomaté se také shodli na tom, že vojenskou intervenci v Sýrii nepodpoří. Válku proti režimu syrského prezidenta Asada chtějí vést ekonomickými a politickými sankcemi.

Štěpán Macháček, Tea Turk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme