Červnové povodně napáchaly ve střední Evropě škody za 300 miliard korun

Evropské řeky se po červnových povodních už dávno vrátily do svých koryt, následky přírodní katastrofy ale přetrvávají. Mnichovský zajišťovna dnes také vystavila účet. Povodně ve střední Evropě podle ní způsobily škody za víc než 12 miliard eur, tedy přes 300 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum bavorského Pasova je pod vodou

Centrum bavorského Pasova je pod vodou | Zdroj: Reuters

Například v Saském Švýcarsku jsou stopy povodní stále patrné.

V Bad Schandau, prvním rekreačním středisku za českými hranicemi, zůstávají zavřené termální lázně Toscana a do konce roku bude mimo provoz pětihvězdičkový hotel Elbresidenz, který se těší velké oblibě mezi filmaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Němci vypořádávají s následky povodní, zjišťovala v Saském Švýcarsku zpravodajka Klára Stejskalová

Většina menších penzionů a hotelů na březích Labe by ale měla otevírat již tento měsíc nebo v září. Mnohé z nich mají v oknech s nápisy „Děkujeme“. A komu vlastně děkují?

„Především studentům. To byla skutečně obrovská pomoc, nám jich tu pomáhalo snad dvacet. Nic takového jsem nikdy nezažil, jak byli žhaví do práce. Studenty musím pochválit,“ říká majitel jednoho z penzionů Kurt Schneider.

Saské Švýcarsko na tom v porovnání s dalšími oblastmi ještě není tak zle. Ani turisté se mu nevyhýbají, na rozdíl třeba od Pasova. V turistickém centru v Bad Schandau předpokládají, že letošní příjmy dosáhnou 70 procent loňských.

Horší je situace například v Sasku-Anhaltsku, kde rozvodněné řeky Labe a Sála zničily na 700 zemědělských podniků. Mnozí farmáři tak řeší, zda vůbec výrobu obnoví, a podobné úvahy má řada živnostníků, které povodeň zasáhla v krátké době podruhé.

Stát zaplatí postiženým lidem polovinu škody

Okamžitě po povodni si mohl každý postižený v Německu vyzvednout pět tisíc eur. Jak bude vypadat další pomoc státu a kolik lidem uhradí, oznámil ministr hospodářství Phillip Rössler:

„Padesát procent škody, maximálně 100 tisíc eur. V případě, že by se lidé dostali do existenčního ohrožení, tak i 200 tisíc. O tom budou rozhodovat místní úřady - starostové, kteří nejlépe znají místní prostředí.“

Lidem pak samozřejmě pomáhají i různé dobročinné organizace a křesťanské spolky.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme