Češi se v Polsku těší velké oblibě. Vděčí za to Švejkovi, Jožinovi z Bažin i Nemocnici na kraji města

Pivo, Osudy dobrého vojáka Švejka a krteček. S tím vším si Čechy obvykle spojují Poláci. Právě u našich severních sousedů je od středy na návštěvě prezident Miloš Zeman. Přiletěl do země, kde se Češi v průzkumech pravidelně umisťují jako nejoblíbenější národ. Polskou představu o Češích pomáhala vytvářet hlavně televize před rokem 1989.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Švejk (ilustrační foto) | Foto: Archiv Přemysla Kubišty

Záleží, koho se zeptáte. Mladší generace si Česko spojují s pivem, Prahou a Jožinem z Bažin, který se - coby Józek z Bagien - před pár lety stal hitem polského internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poláci mají Čechy rádi díky krtečkovi a Švejkovi. Poslechněte si celý přípěvek.

Pro ty, kdo vyrůstali za bývalého režimu, je Česká republika země Milana Kundery, Miloše Formana, Karla Gotta a Heleny Vondráčkové, která s malovaným džbánkem vyhrála festival v Sopotech, nebo večerníčků a seriálů.

'Doba, kdy jsme si byli blíž'

„Seriály, ty si pamatuju všechny. Děti sledovaly Pata a Mata. České komedie byly opravdu legrační, člověk se zasmál od srdce,“ říká Radiožurnálu Bożena Dyszyková, která pracuje v jedné z varšavských bank. Při vzpomínání se rozzářila. Když přijde řeč na Nemocnici na kraji města, bez zaváhání vypálí neslavnější větu doktora Štrosmajera.

„To byla doba, kdy jsme si byli nějak blíž. Teď už mají lidé víc možností a cestují dál,“ myslí si paní Bożena.

Přesto se Češi pravidelně umisťují na vrcholu polských žebříčků, pokud jde o oblíbenost mezi národy. Naposledy letos v únoru v průzkumu agentury CBOS.

Pražský most hýbe varšavskou politikou. Kandidáti na primátora vytahují krtečka i lámanou češtinu

Číst článek

S polským zalíbením v Česku to ale možná nebude tak horké.

„Obavám se, že paradoxně Poláci mají rádi Čechy proto, že je vůbec neznají a jediný obraz Čecha v polské hlavě jsou Osudy dobrého vojáka Švejka,“ myslí si polský novinář Tomasz Dawid Jędruchów, který v Česku dlouho působil jako zpravodaj různých polských médií.

Na pocit vzájemné blízkosti mají podle něj pochopitelně vliv podobné dějiny. „Poláci si hrozně vyčítají to, že se polské tanky v roce 1968 objevily na území Československa.“

To hlavní je však podle Tomáše Jędruchówa podobná řeč. „Pro Poláky čeština zní nejen legračně, ale hlavně roztomile.“

Základní česká slovíčka ovládá v Polsku kde kdo.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme