Češi budou za měsíc cestovat do Spojených států bez víz

Cesta do Spojených států bude jednodušší. Americký prezident Georg Bush oznámil, že Česká republika s dalšími šesti státy splnila podmínky pro bezvízový režim. Ten začne platit zhruba za měsíc, přesný termín prezident Bush neoznámil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush s velvyslanci | Zdroj: ČTK

Americké rozhodnutí, které dnes v Bílém domě vyslechli velvyslanci jednotlivých zemí, se týká kromě Česka také Slovenska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Jižní Koreje.

Prezident Bush řekl, že si uvědomuje, že stávající režim, kdy občané Spojených států mohli cestovat do těchto zemí bez víza a naopak jejich obyvatelé museli o vízum žádat, je nespravedlivý.

Změna podle něj vstoupí v platnost zhruba za měsíc. Definitivní datum pravděpodobně oznámí ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff při návštěvě Prahy koncem tohoto měsíce. Čeští politici naznačují, že by oním datem mohl být 17. listopad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušení víz do USA jsme v Radiofóru hovořili s českým velvyslancem Petrem Kolářem

Hlavní podmínkou pro zařazení do bezvízového styku s USA je maximálně desetiprocentní odmítnutí žadatelů o víza. České republice zbývá podepsat s americkou stranou dohodu o výměně informací o osobách trestaných kvůli vážným zločinům. Tento dokument byl již vypracován a jeho podpis je označován za pouhou formalitu.

Přestože budou moci Češi do Spojených států jezdit bez víz, o svolení k cestě je nutné i tak žádat prostřednictvím internetových formulářů. Pokud budou chtít ve Spojených státech studovat nebo pracovat, budou muset žádat o víza jako doposud.

Tuzemské cestovní kanceláře v souvislosti se zrušením víz očekávají velký nárůst zájmu o dovolenou za Atlantikem. Podle jejich odhadu se počet českých turistů v Americe může do tří let až ztrojnásobit. Nyní jich cestuje do Spojených států necelých 40.000 ročně.

Využijete zrušení vízové povinnosti k cestě do Spojených států? Hlasujte v naší anketě!

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme