Češi by mohli Chorvatům zkomplikovat cestu do Unie

Vláda má dnes rozhodnout, zda se bude v českém parlamentu najednou hlasovat o přístupové smlouvě Chorvatska a o české výjimce z Lisabonské smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 12.10.2011

Vláda 12.10.2011 | Foto: Filip Jandourek

Spojit obě záležitosti do jednoho balíčku chce ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem. Naopak ČSSD požadují, aby se o přístupové smlouvě Chorvatska a o české výjimce z Lisabonské smlouvy nehlasovalo společně.

Spojení obou hlasování by mohlo ztížit cestu Chorvatů do Evropské unie. Obavy z komplikací při českém schvalování vyjádřil i chorvatský velvyslanec v Česku Frane Krnič.

Chorvatští představitelé by měli přístupovou unijní smlouvu podepsat v prosinci ve Varšavě. Vstup Chorvatska pak musí schválit v ratifikačním procesu všech 27 členských států a sami Chorvaté o něm rozhodnou v referendu.

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme