Češi cvičí afghánské piloty v boji proti Tálibánu i Islámskému státu

Afghánská armáda se v boji proti islamistům stále musí spoléhat na mezinárodní pomoc. Hlavně pozemní jednotky, které nejsou schopné definitivně porazit Taliban ani takzvaný Islámský stát. Elitu tvoří speciální oddíly a vzdušné síly, jejichž piloty i palubní personál cvičí čeští vojenští experti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvik afghánských pilotů, základna na letišti v Kábulu

Výcvik afghánských pilotů, základna na letišti v Kábulu | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Afghánský pilot jazykem darí odpovídá na otázky svého českého kolegy. Anglicky neumí, proto je v kabině vrtulníku Mi-17 i tlumočník.

Kde je GPSka, co ukazuje letovou výšku, jak se ovládají zbraně. Vše je zapotřebí perfektně znát. Každá chybička se může vymstít, i když třeba to, že nedávno afghánští vládní vojáci přistáli přímo na zaminovaném poli a po explozi zahynuli, ovlivnit nemohou.

Až na jazykovou bariéru vše zvládají, ke spokojenosti velení v Kábulu, Američanů i Čechů. „Letka už je tady deset let, a když se podívám na začátek a teď na rok 2016, je to obrovský postup kupředu – mnohem lepší údržba vrtulníků ze strany technického personálu, mnohem lepší plánování pilotů, provedení a vyhodnocení misí, větší kvalita personálu, který je schopen se rozhodovat, plánovat, to samé tvorba dokumentace a tak dále,“ potvrzuje velitel Leteckého poradního týmu, major Radek M.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vojenští experti cvičí afghánské piloty. Díky tomu jsou Afghánci schopni účinněji bojovat proti Talibanu i takzvanému Islámskému státu. Natáčel Robert Mikoláš

Jde o jediný útvar v Afghánistánu, kterému v rámci mezinárodní mise Resolute Support nevelí Američané. Češi jsou tedy jejich nadřízenými.

„Mise, které plní, jsou náročné a jsou v oblastech, které jsou momentálně nejhorší, takže Kúnar, Kundúz, Helmand. Pro zásobení malých základen, kde se těžce dostanete po cestě, kde jsou cesty rozbité nebo pod kontrolou protivníka, je vrtulník jediným prostředkem,“ vysvětluje.

„Naším cílem je předat celý program afghánské straně. A z celého leteckého výcviku je právě program na Mi-17 nejdále. Afghánci už provádějí sto procent všech bojových operací a my doufáme, že v blízké budoucnosti převezmou do svých rukou i samotný výcvik,“ říká jeden z amerických zástupců českého velitele.

Jeho hlas přehluší burácející motory startujících helikoptér i bojových letounů, které míří vzhůru ke čtyřtisícovým zasněženým vrcholkům tyčícím se nad Kábulem. Válka proti islamistům je všudypřítomná. „V současné době hlavně cvičíme střelbu. Je to buď z kanonu, anebo teď hlavně rakety,“ popisuje Radek M.

Výcvik afghánských pilotů, základna na letišti v Kábulu | Foto: Robert Mikoláš

Sluneční paprsky už rozpalují letištní plochu, vítr víří prach. Navíc v Afghánistánu létají vrtulníky ve vyšší nadmořské výšce než v České republice. Čeští vojáci tak zkušenosti, které pak předávají v Afghánistánu, získávají doma i v zahraničí.

„Pravidelně každý rok létáme v Pyrenejích. Trénujeme také létání v prachu. V České republice je to ideální v zimních podmínkách, kdy napadne čerstvý sníh. Prach se lítal také třeba loni v Itálii anebo několik let zpátky ve Španělsku v Zaragoze,“ potvrzuje kapitán Petr J., zatímco několik Afghánců z pozemního personálu kontroluje stav vrtulí na Mi-17. A vše zpovzdálí pozoruje i důstojnice americké armády.

Výcvik afghánských pilotů, základna na letišti v Kábulu | Foto: Robert Mikoláš

„Je fantastické, že Češi jsou součástí týmu podílejícího se na budování afghánských leteckých sil. Jejich pomoc je obrovská a je skvělé, že jsme součástí této jednotky,“ vzdává hold českým vojákům žena v uniformě s nápisem US Army se samopalem přes rameno.

Krátce poté odchází směrem k jedné z obřích helikoptér Chinook, kterými se to na kábulském letišti jen hemží, podobně jako ruskými stroji Mi-17 a Mi-24. Právě ty ale teď tvoří páteř afghánských leteckých sil.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme