Češi fandí rozšiřování EU, rádi by v ní viděli Chorvatsko

Češi se nebrání dalšímu rozšiřování Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr, který sledoval nálady napříč sedmadvacítkou. Zatímco z nových členských zemí by pro další rozšíření EU zvedly ruku více než dvě třetiny obyvatel, mezi dřívějšími členy má podporu méně než dvou pětin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Sociologové markantní rozdíl vysvětlují větší konzervativností starších států. Zkrátka lidé v původní patnáctce mají častěji pocit, že klub je plný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi podle průzkumu Eurobarometr fandí rozšiřování EU

S dalším rozšiřováním sedmadvacítky spojují hlavně rizika prohloubení ekonomických problémů, mají strach z nárůstu kriminality a celkového oslabení Unie.

Zatímco podpora rozšiřování v nových členských státech souvisí s geografickou a kulturní blízkosti k budoucím možným členům sedmadvacítky, u Čechů je podpora pro rozšíření tak někde mezi.

Souvisí to hlavně s přáním české veřejnosti, aby se do EU dostalo Chorvatsko. Potvrzuje to sociolog Jan Herzmann: "Kdyby Chorvatsko bylo členem Evropské unie, tak to, čeho si na Evropské unii ceníme nejvíc, to je svoboda cestování, by se uplatnilo při dovolených. To je zcela legitimní soukromý zájem."

Právě Chorvatsko má největší podporu pro případnou integraci. Naopak Evropané by mezi sebou nejméně rádi viděli Turecko.

Co se společné evropské měny týče, Češi zaujali vlažnější postoj, když se pro euro vyslovila polovina populace. Nižší podíl příznivců měnové unie už je jen v Polsku a Lotyšsku. Na druhé straně si euro nemohou vynachválit Slováci, u nichž má podporu u devíti lidí z deseti.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme