Češi mají od pondělí možnost usilovat o práci v úřadech EU

Od pondělí se mohou Češi a lidé z dalších zemí přistupujících do Evropské unie hlásit na konkursy do jejích institucí. Brusel je vypsal ve čtvrtek s tím, že v první fázi má zájem hlavně o mladé vysokoškoláky na místa úředníků kategorie A8, sekretářky a překladatele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Na jaká místa se můžete hlásit

U míst úředníků kategorie A8 musí mít uchazeč diplom z university, jazykové znalosti,ale nemusí mít praxi. Takovýto úředník má nástupní plat 4078,92 eur - tedy asi 122 tisíc korun měsíčně. Celkem jich má být přijato 245. Další kategorie, kde byly už vypsány konkursy, je C4 a C5 - tedy na místa sekretářek - tady se požaduje ukončené středoškolské vzdělání a jazyková výbava, praxe také nemusí být. Unie by měla nabrat 240 sekretářek. Průměrný nástupní plat je 2322 eur, tedy přibližně 70 000 korun. Kromě toho se hledají tlumočníci a překladatelé.

Unie bere zřejmě podle některých zdrojů v úvahu obavy v přistupujících zemích,že Brusel odláká ze státní správy nejkvalitnější lidi, kteří jsou i v budoucích nových členských státech potřeba - takže v této první fázi je zájem hlavně o mladé lidi, kteří nedávno opustili vysokou školu. Roli může hrát také to, že jde o pro unii levnější pracovní sílu. Kdy se budou vypisovat konkursy na vyšší místa, kde se vyžaduje praxe - tedy pro zkušené experty - to zatím EPSO (Evropský úřad pro výběr personálu) neví.

Jak postupovat

Přihlásit se můžete od pondělí 26.května - a to elektronicky, vysvětluje Irena Nováková z EPSO. "Přihlašování je poprvé v historii pouze on-line, takže od pondělka se kandidáti můžou na stránkách EPSO přihlásit, vyplnit jednoduchý formulář, odepsat, dostanou registrační číslo a na základě toho potom budou mít veškeré informace, kam se dostavit na samotné konkursy."

Internetová adresa, kterou byste měli zadat je http://europe.eu.int/epso. Tam najdete všechny potřebné informace.

Jak bude konkurs probíhat

Konkursy budou na podzim, s největší pravděpodobností v září. Ti, kdo už například působí v Bruselu, budou samozřejmě dělat testy v Bruselu. Češi ale nemusí kvůli konkursu cestovat do Belgie. Přímo v České republice se totiž plánují dvě centra - v Praze a v Brně. Připravte se na to, že testy nejsou v češtině. Proběhnou výhradně v angličtině, francouzštině a němčině.

"Konkursy jsou vlastně dvoukolové, přestože pro dosavadní členské země byly tříkolové. Abychom ale ušetřili čas, tak budou tentokrát dvoukolové. Jde o písemné testy, které pro české kandidáty budou v jeden den - tzv. pre-selection test a potom série dalších písemných zkoušek. Úspěšní kandidáti budou povolání k ústním zkouškám, které budou později." říká Irena Nováková z EPSO. Jak doplňuje, testy rozhodně nejsou nijak snadné.

S tím souhlasí i Michaela Šenarová, která už teď pracuje v Evropské komisi jako dočasný pomocný expert - tedy "auxiliér". Měla totiž možnost vyzkoušet si testy na stálé úředníky, když chtěla komise zjistit, jestli jsou lidé z východní Evropy schopni konkurs zvládnout v cizích jazycích. "Celkově to byl opravdu těžký, přísný test. Myslím, že člověk, který se na to nepřipraví a netrénuje některé části testu, tak to nemůže udělat."

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme