Češi nakupují v Polsku volně prodejné léky pro výrobu drog. To se má změnit

Polsko chce omezit volný prodej léků, které hlavně čeští výrobci zneužívají k výrobě drog. Jde například o prášky proti nachlazení. Zatímco v České republice takové léky nelze nakupovat ve velkém, v Polsku to možné je.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Někteří čeští výrobci drog si jezdí do Polska pro léky, ze kterých mohou vyrobit zejména pervitin. Nejčastěji nakupují v polských lékárnách Sudafed. Není na recept a je běžně prodejný.

Zkusil jsem to v jedné z varšavských lékáren. Prodavačku můj požadavek na padesát balení pobaví. Nakonec souhlasí, že mi prodá deset krabiček. I to je ale hodně. Přiznávám, že jsem novinář, a o reakci prosím vedoucí lékárny.

„Na základě předpisů neexistuje omezení na počet balení. Je to lék volně prodejný, a tak má kupující právo si koupit neomezené množství,“ říká vedoucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška zjistil, že v Polsku je možné volně koupit léky zneužitelné k výrobě drog

Dodává ale, že při prodeji těchto léků jsou velmi opatrní: „Samozřejmě. Každá z nás má tolik rozumu, že bychom větší počet balení třeba léku Sudafed neprodaly.“

Národním protidrogovým koordinátorem v Polsku je Piotr Jabloňski. Ten už roky sleduje, jak čeští překupníci jezdí nakupovat léky právě do Polska.

„Čím dál častěji z průzkumů vyplývá, že nejenom mládež, ale i děti užívají léky, které obsahují pseudoefedrin nebo kodein,“ upozorňuje.

Z tohoto důvodu a také kvůli českým výrobcům drog připravuje Polsko změnu zákona. Koupit si bude možné pouze jedno balení daného léku. Omezené bude také množství konkrétní aktivní látky v jedné krabičce.

Stát chce dostat pod kontrolu některé látky, ze kterých se vyrábí pervitin

Číst článek

„Takové omezení ale problém neřeší. Takový člověk si pak může oběhnout deset nebo sto lékáren a všude si jej po jednom balení koupit,“ namítá Janusz Sieroslawski z varšavského Institutu psychiatrie a neurologie.

Piotr Jabloňski částečně s výtkou souhlasí, ale i tak svůj nápad hájí. „Ano, to není vyloučené. Ale už je to určitá překážka. Inspirovalo nás Německo a věříme, že u nás v Polsku to bude také fungovat,“ dodává národní protidrogový koordinátor.

Obchodu s pervitinem se v českém pohraničí daří. Kvůli dostupným surovinám

Číst článek

Takové omezení by vedoucí lékárny přivítala. „Určitě, protože bych měla v ruce zákonnou možnost, jak klientův požadavek odmítnout. Dnes musíme tvrdit, že více balení prostě na skladě nemáme,“ vysvětluje.

Piotr Jabloňski si myslí, že momentálně je v resortu zdravotnictví velmi příznivá atmosféra pro přijetí takového opatření. Proto věří, že se jedná o otázku spíše týdnů než měsíců.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme