Zkrácení cesty ve Šluknovském výběžku. Čeští pendleři mohou projet Saskem bez postihu

Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. V pondělí to řekla saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti resort zdravotnictví a také karanténní opatření. Téma zkracování cest je aktuální především ve Šluknovském výběžku, kde řidiči mohou ušetřit i několik desítek minut.

Riesa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi si mohou zkracovat cestu přes Sasko, řekla saská ministryně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ano, v takovém případě mohou tranzitní cestující projet. Na to je jednoduchá odpověď,“ řekla Köppingová na otázku, zda si Češi mohou jízdou přes Sasko zkracovat cestu z jedno místa v Česku do cílového místa v Česku.

Sasko bude po českých pendlerech požadovat jen jeden test týdně. Mají využít bezplatné testování doma

Číst článek

Před tranzitem přes Sasko v prosinci varovalo české ministerstvo zahraničí, které zmínilo hlavně Šluknovský výběžek. Spolková i saská policie tehdy řekly, že zkrácení cesty přes Sasko není porušením karanténních nařízení, pokud lidé německé území co nejrychlejší cestou opět opustí a jízdu nepřeruší například kvůli nákupům.

Český konzulát ale získal informace o několika případech, kdy Češi museli zaplatit pokutu až 150 eur (4000 korun), zároveň však tvrdili, že saským územím pouze projížděli.

Policie v Sasku k dotazu na pokuty odkázala na saské ministerstvo sociálních věcí. To tvrdí, že pokutováni jsou jen ti, kteří podmínky tranzitu poruší.

S Köppingovou minulý týden v pátek jednal český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Hlavním tématem sice byl saský požadavek, aby zahraniční pendleři pravidelně předkládali negativní testy na koronavirus, Petříček ale zároveň požádal Sasko, aby jasně interpretovalo možnost tranzitu pro české občany z jedné části českého území na druhé. Ministr po jednání řekl, že Köppingová tuto záležitost přislíbila prověřit a informovat dotčené obyvatele.

⚠️ Aktuálně je na zaměstnání v Sasku závislých min. 5 tisíc pendlujících Čechů. Německo 🇩🇪 spoléhá na zodpovědnost lidí při dodržování daných pravidel. Rád bych proto požádal všechny (mj. organizátory hromadných zájezdů na nákupy!!), aby respektovali rozhodnutí saské vlády. 🙏⬇️

13:22 – 11. 01. 2021

8 49

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme