Češi objevili v poušti dalších 6000 hladovějících Somálců

Tým společnosti Člověk v tísni při průzkumu v etiopském Somali regionu nalezl skupinu přibližně šesti tisíc lidí ohrožených hladem a podvýživou. K původní skupině pastevců, kteří se sem uchýlili poté, co jim vymřela zvířata, přibývají poslední týdny uprchlíci ze Somálska. Lidé trpí nedostatkem jídla, vody a zdravotní péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé táboří v provizorních přístřešcích. | Foto: Člověk v tísni

Někdejší pastevci žijí v oblasti již několik měsíců a akutně jim docházejí zásoby potravin. Nově k nim přibývají uprchlíci před hladomorem. Usedlíci nově příchozí zpočátku částečně podporovali, v současné chvíli však již nemají z čeho. Denně sem přichází pět až šest nových rodin, většinou žen až s pěti dětmi, jejichž manželé zůstali v Somálsku.

Ženy s dětmi se na místo dostávají vyčerpané i dvou týdenní cestou pouští a tedy ve velmi špatném zdravotním stavu. Přibližně 40 procent dětí trpí vážnou podvýživou a každý týden jich několik umírá.

„Situace na místě je mnohem vážnější, než jsme očekávali. Lidí je více a zdravotní stav dětí i části dospělých je kritický. Lidé se shromažďují kolem jediného zbylého zdroje vody v okolí, dochází jim jídlo. Zdravotní stav a vyčerpání jim už nedovoluje pokračovat v cestě za pomocí,“ řekl vedou etiopské mise společnosti Človkě v tísni Marek Štys.

K přibližně 1500 lidem žijícím na místě, tak přibylo podle odhadů představitelů komunity již 4500 lidí. Vedle nedostatku jídla a absence zdravotní péče trpí i nekvalitní vodou, kterou získávají z místní neopravené studny. V oblasti navíc prakticky není dostupný benzín.

Člověk v tísni se chystá v nejbližších dnech pro tyto lidi distribuovat jídlo, nutričně bohatou výživu pro děti, zdravotní péči a hygienické zázemí.

Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme