Češi patří k nejtlustějším v Evropě

V České republice roste podíl obézních lidí. V rámci Evropské unie patříme k nejhorším. Podíl obézních žen ve věkové kategorii 65 až 74 let je u nás dokonce úplně nejvyšší z celé EU - 35,9 procenta. Čísla zveřejnil Evropský statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek)

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek) | Foto: stock exchange, Cristian Geo

Vůbec nejvíc obézních žen bez rozlišení věkové kategorie je podle Eurostatu v Británii - 23,9 procenta, mužů pak na Maltě - 24,7 procenta. Mezi země s nejmenším výskytem obezity patří Rumunsko, Itálie, Bulharsko a Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Rajko Doleček v pořadu Stalo se dnes

Procento obézních úzce souvisí se vzděláním. Se zvyšováním úrovně vzdělanosti klesá podíl obézních ve všech členských státech unie. Naopak pohlaví nemá na podíl obézních prakticky žádný vliv.

Ještě horší než v EU je situace s obezitou ve Spojených státech, kde je 26,8 procenta obézních žen a 27,6 procenta obézních mužů.

Podle profesora Rajka Dolečka, které je mimo jiné také dietologem, byli Češi blízko evropské špičky v obezitě vždycky.

„Obezita je nevhodná adaptace organizmu na prostředí s dostatkem potravy. Lidi se méně pohybují, mají méně fyzické práce a naopak dostatek kvalitních potravin,“ popsal hlavní příčinu zvyšování hmotnosti populace Doleček. Lepší situace není podle něj ani u dětí.

„Děti přestaly sportovat, oddávají se hlavně televizi, počítačovým hrám a internetu. Jejich výživa je naopak kaloricky velmi bohatá.“

Podíl obézních lidí v populaci v zemích EU

Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme