Češi podezřelí z vraždy potápěče opustili vazbu

Dva čeští potápěči podezřívaní chorvatskou policií z vraždy svého kolegy jsou už na svobodě. Znalecké expertízy totiž prokázaly jejich nevinu. Vše tedy nasvědčuje verzi, že se Miroslav Kukliš sám zabil nožem poté, co při potápění nemohl najít cestu z podmořské jeskyně u chorvatského ostrova Šolta a hrozila mu smrt udušením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moře | Foto: siofok.hu

Vyšetřující soudce dnes propustil Daniela Frolce a Ivo Kožnara z vazby poté, co obdržel poslední znalecký posudek. Všechny expertízy hovoří v jejich prospěch. "Přišly výsledky znaleckých posudků z ústředí ze Zábřehu a pak byly provedeny ještě kombinované expertízy v oblasti soudního lékařství. Na jejich základě pak soud rozhodl, že už nejsou důvody pro to, aby Češi nadále zůstávali ve vazbě," potvrdila mluvčí okresního soudu ve Splitu Marica Ščepanovič.

Jak Radiožurnálu řekla konzulka ve Splitu Veronika Honcová, znalecké osudky se týkaly potápěčské výstroje a testu DNA skvrny na palubě lodi, kterou vyšetřovatelé původně považovali za krev. "S největší pravděpodobností to byla nějaká barva," uvedla Honcová.

Vyšetřování ještě neskončilo, ale podle tamních úřadů jde jen o formální záležitost. "Byly jim vráceny pasy a mohou kdykoliv opustit teritorium Republiky Chorvatsko," ujistila Honcová. Frolcovi ani Kožnarovi tak už nic nebrání v cestě domů, kdy přesně to bude ale konzulka zatím neví. Oba Češi byli ve vazbě od 14. září.

Kukliš zemřel minulý měsíc za nejasných okolností násilnou smrtí u ostrova Šolta, kde byl s přáteli na jachtě. Policisté ho 10. září objevili v podmořském jeskynním systému s bodnou ranou v hrudníku. Jeho smrt vysvětlovaly dvě verze: podle první byl zavražděn dvěma členy české výpravy, podle druhé spáchal sebevraždu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme