Češi pověřeni důležitým úkolem v rámci mise Hlavní sklizeň

Čeští vojáci v Makedonii dostali v rámci mise Hlavní sklizeň další prestižní úkol. Kromě ochrany hlavního velitelství Aliance, bude část naší jednotky připravena od dnešního rána 24 hodin denně zasáhnout v místech případných incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak pro ČRo1-Radiožurnál upřesnil náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, tato jednotka je určena k řešení kritických situací, kdy je možné použít i síly k obraně, případně i dalším zásahům. Je připravována v síle 20 lidí a plní úkoly v součinnosti s vrtulníkem, který je vyčleněn ze vzdušných sil armády USA. Ve výzbroji má lehké zbraně, tedy samopaly a kulomety, a také ostřelovací pušky a granátomety. Šedivý dodal, že se jedná o velmi účinný zbraňový systém, který lze použít k poměrně intenzivní bojové činnosti.

První skupinu 90 vojáků z hlavní části sil aliance vyslala do Makedonie v rámci operace NATO Hlavní sklizeň Velká Británie. Aliance má v Makedonii rozmístit téměř 3500 vojáků, kteří mají během 30 dní shromáždit zbraně a munici odevzdanou dobrovolně albánskými povstalci. Už včera večer na letiště ve Skopji dorazili první francouzští vojáci. Zahájení operace včera definitivně schválila Rada NATO. Akci přivítaly Spojené státy - do Makedonie ale vyšlou pouze logistické prostředky. Na svém mimořádném zasedání bude německá vláda v Berlíně jednat o účasti německých vojáků na mírové operaci Aliance, která začíná v Makedonii. Kancléř Gerhard Schröder kvůli tomu zrušil dnešní program cesty po německo-českém pomezí.

V zemi zmítané šest měsíců ozbrojeným konfliktem přesto dochází k ozbrojeným incidentům. Večer bylo zaznamenáno několik srážek mezi vládními silami a albánskými povstalci, ale v noci už byl vcelku klid, oznámily makedonské vojenské zdroje. Největší přestřelka vypukla v oblasti Kumanova, když bezpečnostní síly byly napadeny povstalci z obce Ropajce a odpověděly na útok. Jde o nejvážnější incident od chvíle, kdy Rada NATO dala oficiálně povolení pro zahájení hlavní části operace.

Zdenka Turková, Tomáš Pospíšil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme