Češi pověřeni důležitým úkolem v rámci mise Hlavní sklizeň

Čeští vojáci v Makedonii dostali v rámci mise Hlavní sklizeň další prestižní úkol. Kromě ochrany hlavního velitelství Aliance, bude část naší jednotky připravena od dnešního rána 24 hodin denně zasáhnout v místech případných incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak pro ČRo1-Radiožurnál upřesnil náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, tato jednotka je určena k řešení kritických situací, kdy je možné použít i síly k obraně, případně i dalším zásahům. Je připravována v síle 20 lidí a plní úkoly v součinnosti s vrtulníkem, který je vyčleněn ze vzdušných sil armády USA. Ve výzbroji má lehké zbraně, tedy samopaly a kulomety, a také ostřelovací pušky a granátomety. Šedivý dodal, že se jedná o velmi účinný zbraňový systém, který lze použít k poměrně intenzivní bojové činnosti.

První skupinu 90 vojáků z hlavní části sil aliance vyslala do Makedonie v rámci operace NATO Hlavní sklizeň Velká Británie. Aliance má v Makedonii rozmístit téměř 3500 vojáků, kteří mají během 30 dní shromáždit zbraně a munici odevzdanou dobrovolně albánskými povstalci. Už včera večer na letiště ve Skopji dorazili první francouzští vojáci. Zahájení operace včera definitivně schválila Rada NATO. Akci přivítaly Spojené státy - do Makedonie ale vyšlou pouze logistické prostředky. Na svém mimořádném zasedání bude německá vláda v Berlíně jednat o účasti německých vojáků na mírové operaci Aliance, která začíná v Makedonii. Kancléř Gerhard Schröder kvůli tomu zrušil dnešní program cesty po německo-českém pomezí.

V zemi zmítané šest měsíců ozbrojeným konfliktem přesto dochází k ozbrojeným incidentům. Večer bylo zaznamenáno několik srážek mezi vládními silami a albánskými povstalci, ale v noci už byl vcelku klid, oznámily makedonské vojenské zdroje. Největší přestřelka vypukla v oblasti Kumanova, když bezpečnostní síly byly napadeny povstalci z obce Ropajce a odpověděly na útok. Jde o nejvážnější incident od chvíle, kdy Rada NATO dala oficiálně povolení pro zahájení hlavní části operace.

Zdenka Turková, Tomáš Pospíšil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme