Z ostrova Rhodos byly kvůli lesním požárům evakuovány tisíce turistů, jsou mezi nimi i Češi

Několik tisíc turistů a místních obyvatel bylo v sobotu evakuováno na jihovýchodě řeckého ostrova Rhodos, kde se lesní požáry přiblížily turistickým letoviskům Kiotari a Lardos, informoval deník Kathimerini. Do bezpečí turisty a místní odvážely autobusy, několik lodí pobřežní stráže a také asi 30 soukromých lodí. Akci koordinovala pobřežní stráž a policie. Mezi evakuovanými turisty jsou i Češi, potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Athény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace turistů poblíž města Lindos na ostrově Rhodos

Evakuace turistů poblíž města Lindos na ostrově Rhodos | Foto: Lefteris Diamandis | Zdroj: Reuters

O evakuacích informovala už odpoledne agentura DPA s odvoláním na řeckou televizi Skai TV. Podle agentury AMNA bylo varování vydáno necelé dvě hodiny po poledni, evakuovat se museli všichni, místní i lidé z hotelů. Akci koordinovala policie a pobřežní stráž. Server BBC napsal, že na místo zamířila i plavidla řeckého námořnictva.

Řecko čeká nejteplejší červencový víkend za 50 let. Čtyřicetistupňová vedra pak mají týden pokračovat

Číst článek

„Můžeme potvrdit, že rozsáhlé požáry se týkají i většího počtu českých turistů na ostrově Rhodos. Kolegové ze zastupitelského úřadu v Athénách jsou v kontaktu s cestovními kancelářemi, které mají v místě požáru české občany. V pohotovosti je také honorární konzulát přímo na ostrově,“ uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

„Čeští turisté jsou v tuto chvíli evakuováni podle pokynů řeckých úřadů, a to po moři. Jde o rozsáhlou záchrannou akci řecké pobřežní stráže,“ dodala.

Na záběrech zveřejněných odpoledne řeckou televizí byly vidět plameny v blízkosti penzionů a kolem hustý dým. Podle serveru BBC tři hotely v oblasti Kiotari oheň poškodil. Některé turisty odvezli i místní farmáři na nákladních autech.

Podle hasičů je situace velmi vážná, protože v oblasti je silný vítr. Na některých místech na Rhodosu byly rovněž přerušeny dodávky elektřiny, podle agentury AMNA z preventivních důvodů.

Sobotní evakuace na Rhodosu, kde hasiči s požáry bojují už pátý den v řadě, se uskutečnila na jihovýchodě ostrova v oblasti letoviska Kiotari. Turisté byli odvezeni dál na jih do letoviska Gennadi, kde dostali náhradní ubytování v hotelech. Už v pátek v noci dostali pokyn k evakuaci také obyvatelé vesničky Laerma, která leží v centrální části ostrova.

Boj s lesními požáry na Rhodosu ztěžuje hasičům, mezi nimiž jsou i posily ze Slovenska, silný vítr, k šíření ohně přispívá také vlna veder. Teploty se ve velké části Řecka pohybují už týden kolem 40 stupňů a podle meteorologů mají extrémní vedra trvat s mírným ochlazení v pondělí nejspíš ještě týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme