Češi se v Iráku stali terčem raketového útoku

Česká základna v irácké Basře se v pondělí stala terčem raketového útoku. Jedna z patnácti raket, které zasáhly objekt koaličních mnohonárodních sil, dopadla přímo do části, kterou obývají čeští vojáci. Všichni příslušníci kontingentu jsou v pořádku, oznámilo dnes české ministerstvo obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naši vojáci | Foto: Armáda ČR

Iráčtí povstalci podnikli rozsáhlý raketový útok na mezinárodní základnu v jihoirácké Basře v pondělí večer. "Na základnu bylo odpáleno celkem 15 raket, jedna z nich zasáhla přímo českou část," potvrdila Radiožurnálu Jana Růžičková z ministerstva obrany.

Vojáci byli podle ní v době útoku v krytech, takže nikdo z nich nebyl raněn. Raketa ale poškodila tři vozidla a jeden kontejner. "Zasažena byla Tatra 815, zdravotnický Land Rover a pancéřovaná Toyota," upřesnila Růžičková.

Velitel prvního kontingentu české armády v Iráku major Jan Marš předpokládá, že materiální škoda bude vyšší než 300.000 korun. Mezinárodní základna koaličních sil je podle něj cílem raketových útoků velmi často. "Ojedinělé bylo to, že raketa skončila přímo na základně Armády České republiky," dodal Marš.

Podle šéfky resortu obrany Vlasty Parkanové nebude třeba přijímat v souvislosti s útokem zvláštní opatření. "Myslím si, že bezpečnostní opatření jsou dostatečná. Toto je situace, se kterou vojáci v takových podmínkách musí počítat, a oni na ní zcela jistě byli připraveni," řekla Radiožurnálu Parkanová.

V Basře působí pod britským velením v rámci koaličních mnohonárodních sil 2. kontingent české armády. Tvoří ho necelá stovka vojáků, z toho je deset žen. Jejich úkolem je podílet se na obraně a ochraně spojenecké základny; čeští vojáci nepřetržitě zajišťují hlavní vstup kontrolního stanoviště. Mise je čtyřměsíční a zpět do České republiky se mají vojáci vrátit v srpnu.

Martin Hromádka, Pavel Otto, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme