Češi se v Mali zapojili do operace proti teroristům. Pomáhali s bojem, evakuací i záchranou lidí

Bezpečnostní složky v Mali zastřelily nejméně čtyři ozbrojence, kteří o víkendu zaútočili na turistický resort u malijského hlavního města Bamaka. Ozbrojenci při útoku a následné přestřelce zabili nejméně dva zahraniční turisty a také jednoho malijského vojáka. Proti radikálům zasahovali i čeští vojáci. Zapojili se do boje i následné evakuace. Všichni vojáci jsou v pořádku.

Bamako / Mali Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci po zásahu v Mali | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Proti nedělnímu útoku radikálů na turistické letovisko v Mali zasahovali naši vojáci. Byli zapojeni jak do bojů, tak následné evakuace. Jde o opakované aktivní zapojení v boji proti terorismu v této oblasti. Všichni naši vojáci jsou v pořádku," napsal ministr obrany Martin Stropnický na svém twitterovém účtu.

Informaci potvrdil i mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Na místo byly podle něj vyslány dva týmy rychlé reakce složené z české jednotky, která v Mali působí. Po příjezdu do areálu hotelu se čeští vojáci zapojili do boje s teroristy.

„Ve spolupráci s příslušníky maliských ozbrojených sil a dalšími složkami poté plnili úkoly při evakuaci a záchraně osob z přepadeného areálu, poskytování první pomoci raněným a doprovodu sanitních vozidel," dodal Šulc.

Češi se tak zapojili do protiteroristického zásahu v západoafrickém Mali, kde malijská armáda s podporou dalších mezinárodních jednotek zasahuje proti ozbrojencům, kteří v neděli napadli turistický resort u metropole Bamaka.

Každý 113. člověk na světe je uprchlík. Jen malá část z nich hledá azyl v rozvinutých zemí

Číst článek

Během útoku zemřeli dva turisté. Dalších víc než třicet civilistů z místa evakuovaly zasahující bezpečnostní složky. Při následné přestřelce zemřel jeden malijský voják a nejméně čtyři ozbrojenci. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podle malijského ministra vnitra ho nejspíš mají na svědomí blíže neurčení džihádisté.

Malijské ministerstvo vnitra oznámilo, že má všechno pod kontrolou, nicméně vojenský zásah na místě stále pokračuje. Podle francouzské televize France 24 v něm malijské armádě a speciální protiteroristické jednotce pomáhají i francouzští vojáci. Bezpečnostní síly resort už v neděli evakuovaly a zcela uzavřely.

Nejméně čtyři ozbrojenci vtrhli do luxusního resortu Le Campement Kangaba východně od hlavního města Bamaka a začali střílet na nic netušící turisty. Krátce poté se na místo dostala speciální protiteroristická jednotka, která hosty evakuovala.

„Zrovna jsme přijeli. Asi půl hodiny potom se začaly ozývat výstřely. Když jsme je slyšeli, radši jsme se schovali, lehli si pod postel. Pak na místo dorazily bezpečnostní jednotky a dostaly nás do bezpečí," popsal jeden z keňských klientů hotelu Daniel Okwogo.

Jádro jednotky tvoří příslušníci 71. mechanizovaného praporu z Hranic. Kromě ochrany sídla mise Evropské unie mají za úkol také například doprovod důležitých osob. Další čeští vojáci cvičí malijské kolegy. Čeští vojáci se již v minulosti v Mali s ozbrojenci střetli při obraně hotelu, ve kterém mise EU sídlí. Za útokem stála skupina ozbrojenců, na hotel přímo zaútočil jeden muž vyzbrojený útočnou puškou AK-47 a granáty. Jeden z českých vojáků ho zneškodnil, byl za to poté oceněn vysokým vyznamenáním.

jkb, ČTK, jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme