Češi se ve spokojenosti obyvatel EU řadí k průměru

Průzkum Eurobarometr, který se zaměřil na názory občanů EU na jejich sociální postavení a životní podmínky, ukázal, že Češi patří ve své spokojenosti k průměru. Nejlépe si v této anketě stojí Švédi. Hned za ně se řadí Dánové a Nizozemci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Češi patří v žebříčku takzvané sociální kondice k průměru. Méně spokojení než my jsou pak s výjimkou Malťanů všichni obyvatelé nových členských zemí Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák mluví o faktorech nespokojenosti obyvatel Evropské Unie.

Nejvíce spokojení jsou se svým životem obyvatelé Skandinávie, následováni Nizozemci. Naopak nejméně jsou se svým životem spokojeni Bulhaři a Maďaři. Nespokojení jsou i Řekové, zejména s ohledem na špatnou ekonomickou situaci ve své zemi.

Ani občané starších členských států však nejsou svým postavením a životními podmínkami potěšeni. Za nás se řadí Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Irsko i Maďarsko.

Evropanům se nelíbí především nedostupnost vlastního bydlení a zvýšení životních nákladů v celé EU. Na své vlastní bydlení dávají téměř pětinu svých příjmů. Průzkum zpovídal občany členských zemí na začátku loňského léta, tedy v době, kdy se spokojenost výrazně zhoršila vlivem hospodářské krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průzkumech spokojenosti s osobním životem mluvil na Radiožurnálu sociolog Jan Červenka.

"Lidé v těchto sociologických průzkumech obvykle lépe hodnotí svůj mikroregion nebo oblast bydliště, než obecně celou zemi," konstatuje sociolog Jan Červenka a dodává:

"Nejdůležitější je pro lidi, když hodnotí svoji životní úroveň, finanční zajištění a pocit sociální jistoty. Do jisté míry se dá vložit rovnítko mezi bohatstvím státu a spokojeností obyvatel. Lidé ale odpovídají ne na základě komparace se sousední zemí, ale se sousedy z bydliště."

Pavel Novák, Veronika Sedláčková, Zuzana Walterová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme