Tisíc Čechů a Slováků žaluje Rakousko kvůli indexaci dávek, zemi viní z porušení evropského práva

Asi tisícovka Čechů a Slováků, kteří pracují v Rakousku a děti mají v zahraničí, u rakouských soudů napadla takzvanou indexaci rodinných dávek. Podle nových pravidel se od začátku ledna jejich výše a míra slev na dani odvíjí od životních nákladů v zemi, kde dítě žije. Kvůli tomu vede s Rakouskem Evropská komise řízení, které může skončit až před unijním soudem, píše rakouský tisk.

Vídeň (Aktualizováno: 13:54 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Karel Šanda / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Deník Die Presse informuje o případu slovenské pečovatelky Aleny Konečné, která pracuje ve Štýrsku a je matkou 18leté dcery. Do práce do Rakouska dojíždí vždy na dva týdny a nepřetržitě se stará o jistou seniorku. Od ledna dostává v důsledku indexace o asi 72 eur (1850 korun) méně než dříve.

Rakouské volno na Velký pátek diskriminuje ostatní náboženství, rozhodl evropský soud

Číst článek

Obrátila se na rakouský soud kvůli tomu, že Rakousko podle ní nedodržuje evropské právo. Podle informací Institutu pro rakouské a evropské pracovní a sociální právo působícího na vídeňské ekonomické univerzitě stejný krok udělala asi tisícovka Čechů a Slováků, kteří žijí v příhraničních oblastech a pracují v Rakousku.

Stejné povinnosti, nižší dávky

Evropská komise dala minulý týden Vídni dva měsíce na to, aby nová pravidla ohledně výměry rodinných dávek a daňových úlev občanů EU vysvětlila.

Upozorňuje na to, že řada pracovníků z jiných zemí unie, kteří v Rakousku platí stejné odvody do systému sociálního zabezpečení a mají stejné daňové povinnosti jako místní, obdrželo nižší dávky jen proto, že jejich děti žijí v jiné zemi. Podle komise jde o otázku spravedlnosti a rovného přístupu.

Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové z hnutí ANO indexace na společném vnitřním trhu vytváří nové překážky místo toho, aby se členové EU snažili odstraňovat ty stávající.

„Nový zákon... rozděluje Evropu a podrývá základní pilíře EU, k nimž patří volný pohyb osob,“ uvedla v pátek Dlabajová v prohlášení. „Zákon je jasným příkladem snah jedné země omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. Negativně to pocítí především slušní zaměstnanci, kteří řádně přispívají do systému sociálního zabezpečení stejným způsobem jako místní pracovníci,“ dodala

Indexace se týká hlavně mnoha pečovatelek ze zahraničí, které si Rakušané najímají vzhledem k tomu, že jejich služby jsou levnější než rakouských ošetřovatelek.

Klaus Katzianka, šéf agentury, která zprostředkuje zahraniční pečovatelky do Rakouska, podle presse.at tvrdí, že by jich kvůli krácení rodinných přídavků mohlo z práce odejít 20 až 30 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme