Češi u Zaháně cvičili s kolegy z NATO. Přihlíželi ministři i šéf aliance Stoltenberg

Od studené války NATO tolik nezbrojilo a necvičilo, prohlásil šéf aliance Jens Stoltenberg. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině a obavy z podobného vývoje v Pobaltí. Svoji připravenost prověřují vojáci armád NATO v těchto dnech v rámci cvičení Noble Jump u polské Zaháně. Včera se tam konal takzvaný „prezentační den“ a své dovednosti při něm předvedli i čeští výsadkáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci NATO předvedli své dovednosti u Polské Zaháně v rámci cvičení Noble Jump

Vojáci NATO předvedli své dovednosti u Polské Zaháně v rámci cvičení Noble Jump | Zdroj: Reuters

Vojáci z Chrudimi předvádí bleskový výsadek z vrtulníku. Tihle vojáci jsou českým příspěvkem do sil velmi rychlého nasazení, které vytvořilo NATO v reakci na ruskou agresi na východě Ukrajiny. V případě krize jsou připravení k boji za 48 hodin.

Češi cvičili celý týden hlavně s Nizozemci. „Padli jsme si do oka,“ říká velitel 43. výsadkového praporu podplukovník Róbert Dzik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o cvičení vojáků NATO u polské Zaháně natočil zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Zvlášť při společných praktických nácvicích střeleb z minometu a také při nácvicích, kdy my jsme používali jejich zbraně a oni se seznamovali s našimi zbraněmi. Přece jen na bojišti, když si člověk šáhne na dno a, jak se říká, stříkne si do trika, tak ti vojáci potom mají společné zážitky opravdu na celý život,“ dodává Dzik.

Možnost vyzkoušet si i zbraně cizích jednotek se zamlouvala i četaři Martinu Špitálníkovi. „Je to zkušenost,“ podotýká.

Čtyři ministři obrany a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se na sehranou bitvu dívají z tribuny. Jen několik desítek metrů od nich se odehrává boj muže proti muži, v dálce pálí tanky, a před chvilkou přihlížejícím nad hlavami přelétly stíhačky F-16.

Podívaná je to působivá, a je to záměr. Vysocí důstojníci NATO otevřeně říkají, že série cvičení v Polsku je vlastně demonstrací síly – ukázkou odhodlání bránit východní země aliance před případnou agresí z východu.

Vít Pohanka, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme