Češi učí Egypťany, jak zavést demokracii. Podle roku 1989

Egypt, kde začíná další fáze parlamentních voleb, přitahuje i české politické aktivisty. Předávají tam české zkušenosti s přechodem k demokracii, protože jsou přesvědčeni, že se Egypťané mohou jimi inspirovat. Pořádají semináře o tom, čím procházela Česká republika po revoluci v roce 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební plakáty v Egyptě | Foto: ČTK/AP, Bernat Armangue

„Děkuji, že jste dnes večer přišli. My jsme malá česká organizace z Prahy a chtěli bychom vám poskytnout vhled do české zkušenosti po naší revoluci před dvaceti lety,“ vítá účastníky semináře jménem Asociace pro mezinárodní otázky politoložka a arabistka Zora Hesová.

Tentokrát se akce koná ve druhém největším egyptském městě Alexandrii. V nevelké místnosti se s typickým, asi hodinovým zpožděním sešlo zhruba dvacet mladých lidí. Ženy lehce převažují a jedna z nich bezchybně tlumočí české přednášející z angličtiny do arabštiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorem reportáže o českém semináří v Alexandrii je egyptský spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

„Musím zdůraznit, že jsem byl pozitivně překvapen, zvláště tím, že je naše česká zkušenost z transformace vůbec zajímá. A za druhé jejich aktivitou a zapojením žen v politice. Bylo vidět, že dívky a ženy jsou zde zapojeny do demokratizačního hnutí velice významně,“ říká fyzik a aktivista Václav Klusák, který na seminářích vysvětluje například mechanismy korupce při zadávání státních zakázek.

Právě korupce je jedním z nejživěji diskutovaných témat, která jsou zjevně oběma stranám společná. Když dojde na výklad systému korumpování politiků firmami v České republice, většina egyptských posluchačů přikyvuje a komentuje, že to dobře znají a že to takhle funguje i u nich.

„Jasně, že v Česku mají taky velký problém s korupcí. Pořád ještě přetrvává u úředníků, ale nejsou tam tak obrovské platové rozdíly mezi funkcemi. Není tam takové zneužívání moci. Ale u nás jsou ty platové rozdíly obrovské, což je průšvih,“ podotýká o přestávce pětadvacetiletý novinář a občanský aktivista Ahmad.

Vývoj byl v mnoha ohledech odlišný

Zora Hesová přibližuje, kdo jsou lidé, kteří chodí na semináře, a co vědí o české transformační zkušenosti. „Většina z nich neví vůbec nic. Jsou to mladí lidé mezi dvaceti a pětadvaceti lety a dozvídají se poprvé, že takovou zkušeností prošla celá řada zemí ve východní Evropě. Většinou to jsou lidé s myšlením liberálním, ale měli jsme i několik účastníků z Muslimských bratří a nebo z jiných islámských skupin. Dostat se k islamistům je trochu obtížnější.

Volby v Egyptě | Foto: ČTK/AP, Tara Todras-Whitehill

Dalšími tématy semináře jsou české zkušenosti s tvorbou nové ústavy, fungování politických stran, systém samosprávy nebo příprava volebních kampaní. Česká a egyptská zkušenost mají mnoho společného, v mnohém se ale také liší.

„Všichni se nás ptají, jaké to bylo u nás před dvaceti lety, a my jim říkáme, že do určité míry podobné, ale do velké míry také ne. Velký rozdíl je mezi ekonomickou situací v Československu v roce 1990 a egyptskou v tomto roce. Egypt si prošel vlastním liberalizačním obdobím už dávno, takže oni nám říkají, že naše zkušenosti z tohoto hlediska pro ně nebudou pravděpodobně úplně relevantní,“ vysvětluje Zora Hesová.

Podle českých aktivistů nejsou semináře postaveny tak, že by Češi přijeli Egypťany jen učit. I my se máme co učit od mladých Egypťanů.

Štěpán Macháček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme