Češi učí Egypťany, jak zavést demokracii. Podle roku 1989

Egypt, kde začíná další fáze parlamentních voleb, přitahuje i české politické aktivisty. Předávají tam české zkušenosti s přechodem k demokracii, protože jsou přesvědčeni, že se Egypťané mohou jimi inspirovat. Pořádají semináře o tom, čím procházela Česká republika po revoluci v roce 1989.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební plakáty v Egyptě

Volební plakáty v Egyptě | Foto: Bernat Armangue | Zdroj: ČTK

„Děkuji, že jste dnes večer přišli. My jsme malá česká organizace z Prahy a chtěli bychom vám poskytnout vhled do české zkušenosti po naší revoluci před dvaceti lety,“ vítá účastníky semináře jménem Asociace pro mezinárodní otázky politoložka a arabistka Zora Hesová.

Tentokrát se akce koná ve druhém největším egyptském městě Alexandrii. V nevelké místnosti se s typickým, asi hodinovým zpožděním sešlo zhruba dvacet mladých lidí. Ženy lehce převažují a jedna z nich bezchybně tlumočí české přednášející z angličtiny do arabštiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorem reportáže o českém semináří v Alexandrii je egyptský spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

„Musím zdůraznit, že jsem byl pozitivně překvapen, zvláště tím, že je naše česká zkušenost z transformace vůbec zajímá. A za druhé jejich aktivitou a zapojením žen v politice. Bylo vidět, že dívky a ženy jsou zde zapojeny do demokratizačního hnutí velice významně,“ říká fyzik a aktivista Václav Klusák, který na seminářích vysvětluje například mechanismy korupce při zadávání státních zakázek.

Právě korupce je jedním z nejživěji diskutovaných témat, která jsou zjevně oběma stranám společná. Když dojde na výklad systému korumpování politiků firmami v České republice, většina egyptských posluchačů přikyvuje a komentuje, že to dobře znají a že to takhle funguje i u nich.

„Jasně, že v Česku mají taky velký problém s korupcí. Pořád ještě přetrvává u úředníků, ale nejsou tam tak obrovské platové rozdíly mezi funkcemi. Není tam takové zneužívání moci. Ale u nás jsou ty platové rozdíly obrovské, což je průšvih,“ podotýká o přestávce pětadvacetiletý novinář a občanský aktivista Ahmad.

Vývoj byl v mnoha ohledech odlišný

Zora Hesová přibližuje, kdo jsou lidé, kteří chodí na semináře, a co vědí o české transformační zkušenosti. „Většina z nich neví vůbec nic. Jsou to mladí lidé mezi dvaceti a pětadvaceti lety a dozvídají se poprvé, že takovou zkušeností prošla celá řada zemí ve východní Evropě. Většinou to jsou lidé s myšlením liberálním, ale měli jsme i několik účastníků z Muslimských bratří a nebo z jiných islámských skupin. Dostat se k islamistům je trochu obtížnější.

Volby v Egyptě | Foto: ČTK/AP, Tara Todras-Whitehill

Dalšími tématy semináře jsou české zkušenosti s tvorbou nové ústavy, fungování politických stran, systém samosprávy nebo příprava volebních kampaní. Česká a egyptská zkušenost mají mnoho společného, v mnohém se ale také liší.

„Všichni se nás ptají, jaké to bylo u nás před dvaceti lety, a my jim říkáme, že do určité míry podobné, ale do velké míry také ne. Velký rozdíl je mezi ekonomickou situací v Československu v roce 1990 a egyptskou v tomto roce. Egypt si prošel vlastním liberalizačním obdobím už dávno, takže oni nám říkají, že naše zkušenosti z tohoto hlediska pro ně nebudou pravděpodobně úplně relevantní,“ vysvětluje Zora Hesová.

Podle českých aktivistů nejsou semináře postaveny tak, že by Češi přijeli Egypťany jen učit. I my se máme co učit od mladých Egypťanů.

Štěpán Macháček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme