Češi učí ženy v Jižním Súdánu mýt si ruce. Hygienické návyky tam zachraňují životy

„Umyj si ruce!“ volají často matky na své děti. Tato dobrá a u nás zcela běžná rada může v některých částech světa být doslova nad zlato. V africkém Jižním Súdánu dokonce zachraňuje lidské životy. Humanitární pracovníci z české organizace Člověk v tísni se v této nejnovější zemi světa vytvořené v roce 2011 zaměřili právě na mytí rukou, a to v rámci prevence před smrtelnými průjmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizace Člověk v tísni učí ženy z vesnic v jižním Súdánu základní hygienické návyky, které dosud prakticky neznaly | Foto: Robert Mikoláš

Pětadvacet žen už přes hodinu diskutuje o problémech, které nejednou potrápily už většinu z nás. Tady v Jižním Súdánu má ale průjmové onemocnění i fatální následky.

Podle jedné z žen je nutné si dávat pozor na to, aby maso a další potraviny neleželo jen tak, nepřikryté, protože jinak je okamžitě obsypané hejnem much. A stejně tak si musí před jídlem mýt ruce. Odpovídá na banální otázku, jak předcházet nemoci; jako malá žačka učitelce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z jihosúdánské obce MangarKuol, kde pracovníci organizace Člověk v tísni učí místní základním hygienickým návykům

V obci MangarKuol, pod košatým stromem chránícím před prudkým a pálícím sluncem, ale na zemi či na dřevěném lůžku posedávají 18 až 35leté matky, některé kojící své děti.

Důležité je prý také mít vždy čistá prsa, aby se nemluvňata při kojení nenakazila. To vše, vždy jednou měsíčně, vysvětluje paní Regina pracující pro humanitární organizaci Člověk v tísni. Ženy z celkem osmi vesnic se tak učí základní hygienické návyky, které dosud prakticky neznaly.

Její slova často přerušuje dětské žvatlání a někdy i pláč, naštěstí ale nikdo z přítomných teď akutním průjmem netrpí, ovšem připravené musí být prakticky neustále. Vody mají sice hodně, přesto v období dešťů je i vzhledem k nedostatku toalet silně znečištěná.

Organizace Člověk v tísni učí ženy z vesnic v jižním Súdánu základní hygienické návyky, které dosud prakticky neznaly | Foto: Robert Mikoláš

Někdy střevní potíže léčí vývarem z kůry nebo listů stromů amud a peth, problémem prý však je, že nedávají dětem trpícím průjmem vodu. Mají totiž zafixováno, že nesmí požít nic, dokud potíže samy neodezní.

Po teorii pak přichází na řadu i praxe. Regina názorně ukazuje, jak si musí mýdlem pořádně mnout ruce, pěkně mezi prsty, ještě jednou, a také vyčistit nehty.

Mýt před i po jídle, po toaletě, před vařením. A ženy ji s vážnou tváří pozorují. Jako malé děti. Ale pokud se to nenaučí, budou jejich holčičky a kluci dále trpět a umírat.

Reportáž vznikla díky podpoře Evropské unie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme