Češi v Americe už mají první den prezidentských voleb za sebou

První den prezidentských voleb už za sebou mají Češi v Americe. Hlasovat mohli na konzulátech na jihu i severu kontinentu. Informací o českých kandidátech mají oslovení voliči prý díky iternetu dostatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Voliči ve Washingtonu se první den k volbám spíš trousili. Mladé manžele Michala a Veroniku Anderlovi přivedla do Ameriky prestižní práce – Michal pracuje třetím rokem v Mezinárodním měnovém fondu. K volbám ve Washingtonu nepřišli Anderlovi poprvé.

„Je to velice jednoduché, člověk se pouze zaregistruje, dorazí a odvolí,“ popisuje proceduru Michal.

Kromě historicky první přímé volby českého prezidenta přišli vyřídit také dokumenty pro teprve šestiměsíční dceru.

Přehrát

00:00 / 00:00

První den voleb českého prezidenta v USA sledoval tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka.

„Jelikož se nám dcera narodila tady na území Spojených států amerických, tak je Američanka, ale samozřejmě chceme, aby byla také Češka, takže jsme zařizovali její český rodný list,“ podotýká Veronika.

Nestěžují si ani na nedostatek informací o kandidátech.

„Můžeme sledovat českou televizi zadarmo přes internet, zprávy každý den úplně s přehledem, takže informace máme v podstatě všechny, co potřebujeme, to není žádná bariéra,“ říká Michal.

Své občanské právo proto chtějí na území Spojených států naplno využít i v budoucnu.

„Při posledních volbách, kterých jsme se odtud nemohli zúčastnit, to byly senátní volby 2012 – naprosto katastrofální účast doma v České republice nás utvrdila v tom, že musíme volit v každých volbách, v kterých můžeme,“ uzavírá Michal.

První den hlasování přišla asi třetina registrovaných voličů. Podobné to bylo v New Yorku. Větší část českých občanů přijde podle očekávání diplomatů hlasovat až dnes.

Hlas svému favoritovi přišli dát i krajané v Los Angeles. „Přišlo volit okolo 25 osob, máme v seznamu uvedeno 90 osob. Byli to především lidé, kteří chodí na konzulát, známe je, ale bylo i několik mladších osob, kteří asi přišli poprvé,“ uvedl generální konzul České republiky v USA Michal Sedláček.

Další voliči mohou přijít ještě zítra.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme