Češi v Británii k výsledkům voleb: 'Výsledky mě potěšily' i 'premiérka by měla odstoupit'

iROZHLAS se zeptal tří v Británii žijících Čechů, jak vidí výsledek parlamentních voleb. Sledovali sčítání hlasů stejně napjatě jako Britové? Co si myslí o premiérce Mayové? A ovlivní výsledek jejich budoucnost ve Spojeném království?

Anketa Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napětí: šéfka konzervativců Theresa Mayová čeká na výsledky předčasných parlamentních voleb.

Napětí: šéfka konzervativců Theresa Mayová čeká na výsledky předčasných parlamentních voleb. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

OTÁZKY:
1) Sledoval/a jste předčasné parlamentní volby ve Velké Británii a záleželo vám na jejich výsledku?
2) Pokud ano, potěšilo vás, jak dopadly, nebo jste nespokojený/á?
3) Těmto volbám přisuzovali mnozí velkou důležitost, někteří je dokonce označovali za přelomové. Jak to vidíte vy? Očekáváte, že výsledek Británii, případně váš život v ní, změní? 

Roman Petrlík, Dorset

1) Samozřejmě, (volby) mají zásadní význam nejen pro budoucí směřování UK, ale i pro nás, občany zemí EU. "Tvrdý" brexit, jež prosazuje stávající premiérka Theresa May, může vyústit v nečekané a "tvrdé" podmínky, které bychom museli splnit v případě, že budeme chtít zůstat ve Velké Británii.

2) Ano, (výsledky) mne potěšily. Doufal jsem ve volební výhru Labour Party, neboť po dlouhých letech vlády CONP (Konzervativní strany, pozn. red.) je jasné, že země potřebuje změnu v politickém směřování. A i když (lídr labouristů) Jeremy Corbyn není úplně jednoduchým politikem (příliš nalevo od levé strany politického spektra), mohla to být změna, která by mohla přinést obyvatelům UK více pracovních míst, větší finanční stabilitu a zlepšení situace v sociálních službách (zdravotnictví, sociální péče). Navíc arogantní kampaň premiérky T May nebyla vnímána příliš pozitivně mezi občany UK.

3) Zda se změní můj život v UK, není vůbec jasné a ani nebude do doby, než bude uzavřen odchod UK ze struktur EU. Ovšem právě skončené volby jsou zásadním vzkazem pro celou politickou scénu ve Velké Británii: voliči dali jasně najevo, že finanční nestabilita země, předvolební lži před referendem o brexitu a arogance Toryů dosáhly hranice, kterou již občané UK nehodlají nadále tolerovat. Takže ano, souhlasím s názorem, že předčasné volby byly přelomové.

Petr Josífek, 40 let, otec v domácnosti, Glasgow

1) Ano, sledoval jsem předvolební kampaň a volební preference. Výsledky jsem sledoval průběžně i v noci.

2) Potěšilo mne to, že Alex Salmond a dalších asi 20 členů SNP (Skotská národní strana, zastánce odtržení Skotska od Spojeného království, pozn. red.) přišlo o svoje křeslo v britském parlamentu. Tedy tu bude menší pravděpodobnost, že se Skotsko osamostatní, což by pri dnešní ceně ropy mělo katastrofální následky.
(Já osobně) nevolil, jen se o politiku zajímám. Pokud bych volil, tak bych asi volil takticky proti SNP - tedy v mém případě v Glasgow, bych volil Labour.
Už tak nějak vím, co můžu čekat od současné vlády. Jeremy Corbyn je mi také sympatický v některých svých názorech a ostatní členové jeho strany by ho pravděpodobně mírnili, abychom nedopadli jako na Kubě. Takže nemyslím, že by se zase tolik změnilo, kdyby volby vyhrál on.

3) Byly to jen volby, jako každé jiné. (Všechna) referenda měla mnohem důležitější váhu. Každé volby jsou ve své vlastni dobe přelomové. Já to vidím tak, že to, co se má stát, to se stane. Buď dříve, nebo později.
(Takže) bych to neviděl tak drasticky. Bude vládnout stejná politická strana. Pravdepodobně bude i vládnout stejná premiérka. Nežiji v Severním Irsku, nejsem protestant a ani už vlastně nejsem katolík, takže nemyslím, že tyto volby 2017 změnily nějak můj život.

Antonín Beneš

1) O volbách vím, ale nezkoumal jsem preference ani program. Žiju v Leicesteru, kde 80% (obyvatel) bylo pro brexit.

2) Výsledek mě překvapil. Nejsem ničí fanda, ale jsem přesvědčen, že premiérka měla odstoupit. Chtěla získat silný mandát, a ten ztratila.

3) Žiju tady 10 let a chápu, proč brexit. Taky bych volil odchod. EU je byrokratický moloch, který plodí samé blbosti, je to svět sám pro sebe. Chápu Brity, že chtějí pryč - proč taky podporovat Řecko, Španělsko? Když budu já žít okázale, tak o vše přijdu, ale tady se sypou a sypou miliardy, které (se) nikdy nevrátí.
Občané střední Evropy nejsou problém, my Britům práci nebereme. Jsme vzdělaní a pracujeme. Angličan skončí základní vzdělání a jde na pracák.
Británie by měla omezit vstřícnost a omezit příliv lidí z Asie a Afriky, (stejně jako) vyplácení obrovských benefitů těmto lidem.
O svoji budoucnost v Británii se nebojím - ať v EU, nebo mimo (ni).

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme