Češi v zahraničí už mohou hlasovat. První volební místnosti se otevřely v Jižní Americe

Čechům v zahraničí už se otevřely první volební místnosti. Zájemci o hlasování v předčasných parlamentních volbách mohli přijít na ambasády v Brazílii, Argentině nebo Chile, o něco později se k nim přidaly další velvyslanectví a konzuláty v Severní Americe. Češi v Severní a Jižní Americe hlasují dříve kvůli časovému posunu. Hlasy voličů v zahraničí dostanou kandidáti ze Středočeského kraje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

Do voličských seznamů k volbám v zahraničí se zapsalo necelých osm tisíc lidí, ke kterým přibudou hlasující s voličským průkazem. Odvolit mohou na víc než stovce míst. Například na Slovensku se chystá volit početná skupina tam žijících českých občanů. Hlavně obyvatele východu země odrazuje nutnost cestovat kvůli volbám do Bratislavy.

Na předčasné volby se důkladně chystali i na Generálním konzulátu České republiky v americkém New Yorku.

„Hlasovací lístky si tiskneme sami, dostali jsme na to matrici z Prahy a použili jsme zdejší tiskárnu a náš papír a tím jsme operativní, takže máme natištěnou asi stovku a budeme dotiskovat v případě, že bude potřeba,“ popisal vedoucí úřadu Martin Dvořák.

Podle odhadů Generálního konzulátu žije v oblasti New Yorku asi třicet tisíc Čechů. Volební účast se však podle Dvořáka odhaduje poměrně těžko. „Počítáme samozřejmě s tím, že to bude výrazně nižší číslo, než to bylo při prezidentské volbě, kdy přišlo volit s voličským průkazem několik stovek lidí. Počítáme, že z toho asi tak 200 voličů by se tady mohlo objevit,“ předpokládal.

Své hlasy mohou odevzdat na českých zastupitelských úřadech také Češi žijící v Kanadě. Tomáš Třebický bydlí od konzulátu v Torontu asi 200 kilometrů daleko. Uvítal by proto možnost volit z pohodlí domova.

Times Square v New Yorku | Foto: Reuters

„Zájem o volby je vysoký, pochopitelně vzdálenost hraje svoji roli. Je samozřejmé, že se musíte dostavit buď na konzulát, nebo na ambasádu. Pokud by byla možnost korespondenční nebo internetové volby, tak si myslím, že by to volební účast jistě zvýšilo,“ mínil Třebický.

Složitější podmínky přesto voliče v Kanadě neodrazovaly, soudě alespoň podle začátku hlasování.

„Volí se hodinu a už u nás bylo 19 osob,“ uvedl kolem 21 hodiny SEČ vicekonzul generálního konzulátu České republiky v Torontu Petr Pospíšil. Podle něj přicházejí Češi žijící dlouhodobě v Kanadě i ti, kteří přijeli jen na krátko z Česka.

V brazilském Sao Paulu komisaři očekávali volební účast asi 120 Čechů. Podle tamního konzula Pavla Procházky bývají zájemci o volby většinou z města, najdou se však i výjimky. „Očekáváme jednoho voliče, který by měl přijet z Curituby, což je město, které je vzdáleno 700 kilometrů od Sao Paula,“ podotkl Procházka.

Volit se chystali i krajané, kteří žijí v jihoamerickém Chile. Monika Dvořáková přijde vhodit volební lístek na velvyslanectví v Santiagu de Chile. „Osobně se chystám k volbám, trošku to cítím jako občanskou povinnost. A pokud jsem to dobře pochopila, tak tyto volby jsou obzvláště důležité,“ řekla.

Pavlína Nečásková, Tea Turk, bre, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme