Češi v zahraničí už volí, jako první hlasovali v USA

Pro Čechy žijící v zahraničí je už druhé kolo prezidentských voleb v plném proudu. Jako první odstartovalo ve Spojených státech a Kanadě, kde se začalo hlasovat kvůli časovému posunu už včera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatelka Martina Formanová odevzdala 24. ledna svůj hlas v druhém kole prezidentské volby na českém konzulátu v New Yorku | Zdroj: ČTK

Většina zastupitelských úřadů hlásí větší počet hlasujících v porovnání s prvním kolem. Například v New Yorku přišlo volit 89 Čechů.

Dnes ráno se začalo volit v Austrálii a také v Asii. Vyšší účast voličů potvrdil Radiožurnálu generální konzul v čínské Šanghaji Michal Kuzmiak.

„Zájem o druhé kolo se tady zvětšil. Dokonce dva lidé, kteří odlétali ze Šanghaje do Prahy, si tady nechali u nás vystavit voličský průkaz,“ říká diplomat.

Hlasovat začali v jedenáct hodin dopoledne našeho času i Češi žijící v Rusku. „V prvním kole přišlo k volbám 76 voličů a dalších 20 lidí s voličským průkazem, takže očekáváme, že kolem stovky voličů by mohlo přijít i tentokrát,“ informuje český konzul v Moskvě David Nový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby v Německu sleduje zpravodajka Klára Stejskalová a ve Vídni zpravodaj Vojtěch Berger.

Volba je významná pro 65letého voliče Václava Janata: "Je to poprvé, co volíme prezidenta. Je to velmi důležité, že máme tuhle šanci."

Jako dlouholetý obyvatel Moskvy v místnosti na zastupitelském úřadě nevolí poprvé. Hlasování v zahraničí není premiérou ani pro další příchozí.

„Vždycky jsem byla naučená, že volit se musí. Je to rozhodně lepší, než nepřijít k volbám. Takže svůj hlas jsem dala. Tím spíš, že žiji tady v Moskvě, protože mám pocit, že jsem ještě víc ráda Češkou, než když žiji doma,“ říká jedna z českých voliček, která má podle svých slov zkušenost s hlasováním v zahraničí i z Belgie.

V Rusku mohou lidé volit celkem na třech místech – zastupitelských úřadech v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburku.

Volební místnost konzulárního úřadu v Berlíně se otevřela ve 14 hodin. Chvíli před otevřením tu stály hloučky lidí. Volit přišli lidé, kteří v Berlíně pracují nebo přijeli na víkend. Volí se také v Mnichově, Drážďanech a Düsseldorfu.

V afghánském Lógaru odvolil major Jindřich Plescher | Foto: Generální štáb AČR

„My jsme tady na víkend a řekli jsme si, že se zapojím do prezidentské volby, protože máme svého oblíbeného kandidáta. Záleží nám na tom, kdo nás bude reprezentovat jako prezident ve světě,“ říkají čeští návštěvníci Berlína.

Volba prezidenta je podle konzulky Markéty Meisnerové pro lidi žijící v zahraničí zajímavější než parlamentní volby: „Protože je to jedna osoba, která je potom v zahraničí známá.“

Volby nesledují v Německu jenom Češi, velký zájem o ně projevují místní média. Renomovaný Der Spiegel označil českou prezidentskou volbu jako hlavní zahraniční očekávanou událost.

V prvním kole volilo v Německu na 400 Čechů. Ve Vídni zase 205 lidí. Výsledek vyzněl jednoznačně pro Karla Schwarzenberga, který získal přibližně 68 procent hlasů.

„Rakouská média, čistě mým subjektivním pohledem, trošičku vymazala Miloše Zemana coby vítěze prvního kola prezidentských voleb a jednoho z kandidátů na prezidenta v druhém kole a právě se věnovala Karlu Schwarzenbergovi,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Paříži sleduje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Tamní média rozebírala hlavně debatu o Benešových dekretech. Dnes se ale české volby na žádnou z titulních stran novin nedostaly.

V Paříži je zapsáno 359 voličů. Z 85 procent budou volit lidé z Paříže a okolí, sjedou se ale také například z Bordeaux nebo Lyonu. Řada z nich spojí volbu s návštěvou města.

„Ambasáda je krásně položená, hned vedle Eiffelovy věže. Dokonce se na pozemku úřadu často ocitne spousta replik věže, protože řada lidí, kteří je tam prodávají, prchají před policisty, odhazují je, kde mohou. Často tak končí za zdmi ambasády,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

SLEDUJEME ONLINE: Volby jsou ve finále, hlas už odevzdala pětina voličů

Číst článek

Prezidenta volí také lidé na základně Shank v afghánské provincii Lógar. Podle předsedy volební komise Aleše Ottmára je pro druhé kolo zapsáno na zvláštním seznamu voličů 235 jmen.

Volební komise je složena ze zástupce velvyslanectví České republiky v Kábulu a vojáků českého provinčního rekonstrukčního týmu.

Prvního kola voleb se v zahraničí zúčastnilo 5558 českých občanů. Bez ohledu na to, kdy se volební místnosti v zahraničí vzhledem k časovému rozdílu otevřely, sčítat se hlasovací lístky začnou na celém světě jako u nás, tedy v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Schwarzenberg, nebo Zeman. Češi si ve druhém kole přímé volby zvolí svého prezidenta

Číst článek

Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová, Jaromír Marek, Vojtěch Berger, Michaela Vydrová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme