Češi v zámoří měli o volby překvapivý zájem, velká část využila volební průkazy

Zatímco v Česku se volební místnosti uzavřou až úderem sobotní 14. hodiny, na mnoha místech v zahraničí už je dovoleno. Ve Spojených státech k urnám přišlo asi 540 lidí, což je víc než při všech předchozích volbách. Na konzulátu v New Yorku dokonce museli dodatečně tisknout volební lístky. Rekordně vysoká účast je i v Číně, překvapivý je přitom hlavně počet zájemců s voličskými průkazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V New Yorku volila i bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová

V New Yorku volila i bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová | Zdroj: ČTK

Na voličské průkazy volila v Číně až polovina Čechů. Vysoký zájem voličů zaznamenali na ambasádě v Pekingu i na konzulátech v Hongkongu a Šanghaji.

Celkem v Číně odvolilo zhruba dvě stě Čechů, a v Hongkongu dokonce padl rekord v historii konání tamních voleb. Svůj hlas tam do volební urny přišlo hodit asi 70 lidí.

„U každých voleb se nám zvyšuje počet přihlášených voličů zhruba o 10 až 15 procent, což odpovídá i růstu naší krajanské komunity v Hongkongu. Na druhé straně vždycky milým překvapením je pro nás, kolik se dostaví voličů s voličským průkazem. To mohou být turisté, ale i studenti,“ řekl Českému rozhlasu generální konzul v Hongkongu Jaroslav Kantůrek.

Sledujeme ONLINE: Zájem o volby je výrazně nižší než v pátek

Číst článek

K volbám přišel i Antonín Culek, který v Hongkongu trvale žije. Jak potvrdil, ke své rodné zemi má velkou citovou vazbu a dění na politické scéně pečlivě sleduje.

„Jako účastník demonstrace 17. listopadu na Národní třídě jsem volal po svobodných volbách a cítím, že bych zradil sám svoje vlastní ideály, kdybych nešel. Prostě jiná možnost pro mě není,“ dodává přesvědčeně.

Čeští vojáci působící v Afghánistánu odezdávali své hlasy na základně Bagrám | Foto: ČTK

Také Češi v Americe už mají předčasné parlamentní volby za sebou. Volební místnosti se na americkém kontinentu uzavřely v nočních hodinách českého času. Překvapivě vysokou účast hlásí konzul České republiky v New Yorku Martin Dvořák.

„Přišlo nám 285 voličů, z toho asi menší část byla zapsaná v místním voličském seznamu, a naopak překvapivě vysoká byla účast voličů na voličské průkazy, těch bylo asi 180. Účast byla nad očekávání vysoká, museli jsme v průběhu voleb dotiskovat volební lístky,“ uvedl.

Účast překonává lednovou volbu prezidenta

Celkem přišlo ve Spojených státech k urnám 540 lidí, tedy více než během předchozích voleb nebo těch prezidentských letos v lednu. V podobném duchu se podle vicekonzula Petra Pospíšila nesly volby i v kanadském Torontu.

„Volební účast byla 79 voličů. V porovnání s prezidentskými volbami - v prvním kole volby prezidenta jsme měli 75 voličů, ve druhém kole to bylo 95 voličů, takže na to jsme nedosáhli,“ upřesnil Pospíšil.

Než se vztekat, je lepší jít volit, shodli se Češi na konzulátu v Berlíně

Číst článek

Menší zájem naopak byl v latinské Americe - v Brazílii a Argentině poslance vybíralo dohromady jen necelých 50 Čechů.

Na zastupitelský úřad v australském Sydney přišlo celkem 167 voličů. „Věkové složené voličů bylo pestré od nejmladších po nejstarší a zhruba třetina hlasů byli voliči, kteří se dostavili s voličským průkazem,“ informoval český konzul Hani Stolina.

Sčítání hlasů v zahraničí začne stejně jako v Česku ve 14. hodin českého času.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme