O status usedlíka v Británii požádalo už 50 tisíc Čechů. Registrovat se mohou s platným dokladem

Britské úřady přijaly zatím 48 840 žádostí od českých občanů o status usedlíka v zemi. Z dosud vyřízených 46 410 žádostí bylo uděleno 31 240 takzvaných settled statusů a 13 560 pre-settled statusů, 960 žádostí bylo neplatných, 440 jich bylo staženo a 210 zamítnuto. Vyplývá to ze statistik publikovaných na konci listopadu. Neoficiální čísla podle dokumentu, který má ČTK k dispozici, hovoří ke konci října o 51 520 podaných žádostech.

Praha / Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadů je v Británii nyní zhruba 23 000 českých občanů s neplatným osobním dokladem nebo zcela bez něj (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Britští občané jsou od ledna v Česku občany takzvaných třetích zemí a stejně bude nahlíženo na Evropany v Británii.

Pro občany zemí EU tak platí mimo jiné nový bodový imigrační systém. Cizinci budou dostávat body za specifické dovednosti a kvalifikaci. Češi trvale žijící v zemi mohou po zisku statusu usedlíka počítat se stávajícími pravidly.

Skotsko bude brzy zpět. Brexit se odehrál proti naší vůli, vzkázala Evropě Sturgeonová

Číst článek

O status je třeba zažádat do konce června formou registrace. Pro vyřizování dokladů nezbytných pro registraci a případnou konzulární pomoc se mohou Češi v Británii obracet na české velvyslanectví v Londýně a generální konzulát v Manchesteru.

Občané dlouhodobě usazení v Británii, kteří do 1. července 2021 neobdrží status usedlíka a nebudou v té době čekat na rozhodnutí britských úřadů o udělení statusu, budou v Británii jako ilegálně pobývající občané třetí země.

Pouze s dokladem

Settled status podle webu britské vlády mohou obdržet lidé, kteří v Británii začali bydlet před 31. prosincem 2020 a žili v zemi alespoň pět let po sobě. Konkrétně to znamená, že občané pobývali v Británii alespoň šest měsíců v každém roce.

Pokud tuto podmínku lidé trvale žijící v zemi nesplňují v době, kdy o status usedlíka žádají, mohou získat takzvaný pre-settled status. Posléze mohou zůstat v Británii dalších pět let, před jeho vypršením ale musejí požádat o udělení settled statusu.

Podmínkou pro registraci v systému je platný osobní doklad. Podle odhadů sdružení Česká obec v UK je v Británii nyní zhruba 23 000 českých občanů s neplatným či platnost pozbývajícím osobním dokladem nebo zcela bez něj.

Všechno funguje jako před půlnocí, říká o provozu mezi Británií a unií po brexitu mluvčí. Je ale svátek

Číst článek

Pokud se kvůli koronavirové pandemii neuzavřou české zastupitelské úřady v Británii, budou schopny vyřídit do konce června ve stávajícím personálním obsazení maximálně 3500 až 4000 osobních dokladů, uvedla ministerstva.

Odhady České obce hovoří o tom, že vzhledem k absenci osobních dokladů a registraci v systému bude muset Británii opustit 7000 až 15 000 českých občanů. Ministerstvo zahraničí se rozhodlo posílit personál zastupitelských úřadů o šest konzulárních pracovníků a rozšířit úřední hodiny v období mezi lednem a březnem. V únoru bude situace opět vyhodnocena.

Česká diplomacie také osloví britské orgány, aby bylo možné využívat české cestovní doklady propadlé během loňského roku jako doklad totožnosti pro registraci v systému pro zisk statusu usedlíka a také aby pro stejný účel bylo možné využít případně i cestovní průkazy, které lze vystavit přímo na zastupitelském úřadu.

Krátké i dlouhé pobyty

Podle dřívějších informací ministerstva zahraničí nebudou turistické cesty do Británie do šesti měsíců podmíněné vízem. Do konce září bude možné cestovat s občanským průkazem, poté už pouze s pasem. Ministerstvo ale doporučuje cestovat do Británie s pasem už od ledna.

I pro krátkodobý pobyt v Británii už bude nutné komerční cestovní pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění nebude platit. K dlouhodobým pracovním cestám nad půl roku budou do Británie potřeba víza.

Studentská víza budou nutná také při studiu nad šest měsíců. Na telefonické hovory z a do Británie se budou vztahovat roamingové sazby mimo EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme