Češi volí prezidenta i v Rusku, účast se očekává stejná jako v prvním kole

Obyvatelé České republiky rozhodují o nástupci Václava Klause a poprvé v historii přímo. Zatímco v Česku se volební místnosti otevřou až dvě hodiny po poledni, v zahraničí včetně Ruska se kvůli časovému posunu už čile volí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo druhé kolo voleb do Senátu | Foto: Filip Jandourek

České velvyslanectví v Moskvě registruje 121 přihlášených voličů, tedy zhruba stejný počet jako v prvním kole. Zastupitelské úřady v Americe a Asii naopak hlásí vyšší účast.

„Máme zapsáno zhruba stejně voličů jako pro první kolo na zvláštním volebním seznamu. Očekáváme, že by mělo přijít zhruba stejné množství jako v kole prvním,“ říká český konzul v Moskvě David Nový.

Volební účast bude podle jeho slov záležet na tom, kolik lidí se dostaví s volebním průkazem. „V prvním kole přišlo k volbám 76 voličů a dalších 20 lidí s voličským průkazem, takže očekáváme, že kolem stovky voličů by mohlo přijít i tentokrát,“ dodává Nový.

Zatímco volit se v řadě zemí začíná kvůli časovému rozdílu dříve, výsledky voleb ale dřív než v Česku známy nebudou. Volební urny se totiž, jak upozorňuje Nový, otevírají ve stejnou chvíli jako v České republice, tedy v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Robert Mikoláš, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme