Češi vyhráli jeden souboj proti unijním clům v 'bitvě o fosfor'

České továrně Fosfa a ministerstvu průmyslu se podařilo prozatím zabránit monopolu na dodávky fosforu v Evropě. Jde o hrozbu uvalení zvláštního unijního cla na dovážený fosfor do Česka. Ten se přidává do mnoha potravin nebo čisticích prostředků. V Evropě se fosfor vyrábí jen v Nizozemsku z rudy dovezené z Afriky. Zpracovatelé fosforu v jiných státech ho dovážejí. V tažení proti unijnímu clu ČR zatím vyhrála jen jeden souboj. Úplně vyhráno ještě není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Limonáda (ilustr. foto) | Foto: Comstock Images

Žlutý prášek, bez kterého se neobejdou čisticí prostředky, hnojiva, uzeniny, tavené sýry, mražené ryby, nebo želé bonbóny. V chemické tabulce ho najdete pod písmenem P. Je to fosfor, který se ve formě kyseliny objevuje ve velmi široké škále potravin a nápojů. K dokyselení se používá například i v Pepsi-Cole.

Všechny tyto výrobky by mohly podražit, kdyby Evropská komise uvalila antidumpingové clo na fosfor dovážený do Evropy z Kazachstánu. Žádal to jediný výrobce fosforu v Evropě sídlící v Nizozemsku. Získal by totiž výsadní postavení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do bitvy o fosfor se společně pustily břeclavská továrna Fosfa a MPO. Podrobnosti od bývalého bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka.

„Nechci přirozeně spekulovat, ale dovedu si představit, že firma s takovým dominantním nebo monopolním postavením by mohla změnit cenovou politiku,“ říká ředitelka odboru společné obchodní politiky ministerstva průmyslu a obchodu Anna Teličková.

Upozorňuje na to, že firmy, které cítí ohrožení nějakými kroky unijních orgánů, mohou požádat ministerstvo o pomoc. Jako to udělal český zpracovatel fosforu z Kazachstánu, břeclavská firma Fosfa.

„Jednak jsme využili možnosti slyšení na různých úrovních EK a předkládali jsme nějakou argumentaci z naší strany. A samozřejmě jsme i my aktivně oslovovali zástupce EK, respektive naši zákazníci je aktivně oslovovali a vyjadřovali svůj silný nesouhlas se zavedením jakéhokoli takového opatření. Ten hlas, který byl proti tomuto, byl hodně silný,“ vzpomíná na začátek bitvy proti celním bariérám na levnější kazašský fosfor obchodní ředitel Fosfy Michal Kostrba.

Jednoduše řečeno firma za zájmy své i zákazníků v Bruselu lobbovala. Zatím se podařilo zabránit předběžnému uvalení cel ze strany Unie. Je to ale jen vítězství v jednom souboji. Bitva ještě není podle Anny Teličkové z ministerstva průmyslu a obchodu vyhraná:

„Finální rozhodnutí musí být přijato do 15. března. Někdy koncem tohoto roku očekáváme, že se rozhoří ta opravdová bitva. Také naše ministerstvo i osobně pan ministr se osobně angažoval od počátku. Oslovil svého partnera komisaře de Guchta a myslím, že i to sehrálo významnou roli v tom, že to opatření nebylo v této fázi přijato.“

Obchodní ředitel Fosfy Michal Kostrba doporučuje jiným firmám, které by ohrožovalo nějaké rozhodnutí Bruselu, ozvat se a chovat se vůči úředníkům jako rovnocenný partner. Je také dobré mít za sebou silného hráče, kterým může být stát.

„Bez pomoci českých orgánů, respektive ministerstev bude ta obrana vždycky mnohem těžší, ne-li nemožná,“ upozorňuje.

Pavel Novák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme