Češi vysílají Krtečka do Číny. Má pomoci zlepšit vzájemné vztahy

Na čínských obrazovkách se po letech znovu objeví český večerníček o Krtkovi. Vysílací práva na něj dnes čínské státní televizi na rok darovala česká finanční skupina PPF, která tak chce vylepšit vzájemné vztahy. Do Pekingu Krtka doprovodila vnučka ilustrátora Zdeňka Milera, aby spolu s první dámou Livií Klausovou práva slavnostně předaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané se seznámí s českým Krtkem, má vylepšit vzájemné vztahy | Foto: Kateřina Procházková

„Krteček je skrz naskrz pozitivní figurkou. Je vnímána jako reprezentant České republiky. Vyrostla tady generace, protože se dlouho nevysílal, která Krtečka nezná. Čili nejen že to zvýší povědomí, ale zvýší to příznivý obraz České republiky, který nám umožní vytvořit atmosféru, která bude příznivější pro rozvoj spolupráce i v ostatních oblastech, ať už je to politická, kulturní nebo ekonomická,“ vysvětlil ředitel Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jan Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Kateřina Procházková zjišťovala, jestli si Číňané na Krtka pamatují

Dar předala v Pekingu osobně první dáma Livia Klausová. Také ona věří, že Krtek dokáže napomoci sbližování obou zemí.

„Kromě samozřejmě všech ekonomických a jiných vztahů mezi zeměmi, kromě těch oficiálních, je potřeba něco navíc. A myslím si, že právě Krteček může být takovým symbolem inspirujícím k tomu dialogu a utužujícím přátelské vztahy. A to myslím, že platí bez ohledu na velké vzdálenosti, které můžou země dělit. Krteček umí promluvit beze slov,“ řekla.

Animovaný film pro děti od Zdeňka Milera bude po dvaceti letech prvním zahraničním večerníčkem, na který se Číňané v televizi podívají. Karolínu Milerovou zájem o Krtka překvapil:

Přehrát

00:00 / 00:00

O Krtečkovi v Číně mluvil bývalý ministr zahraničí a prezident Smíšené česko-čínské obchodní komory Jan Kohout

„Můžu říct upřímně, že mě to trochu překvapilo, protože jsem věděla o Japonsku, o Německu, o Polsku... Ale vlastně vzhledem k tomu, jak dlouho se nic nedělo s tou postavičkou a celkově s tím produktem, tak mě to strašně těší a myslím si, že dědu by to ohromně potěšilo.“

Od té doby, kdy se v komunistické zemi večerníček o Krtkovi vysílal poprvé, přitom obliba malého zvířátka neklesla. Naopak stále roste a v čínských obchodech se už dají kromě filmů najít i plyšové hračky, suvenýry a knihy.

Krtečka měla ráda. Netušila ale, odkud pochází

„Pohádky o Krtečkovi jsem měla v dětství moc ráda. V té době v Číně nebylo hodně kreslených večerníčků a tenhle byl navíc vtipný a chytrý,“ potvrzuje mladá maminka Wang-nan, která zrovna přišla Krtkovy pohádky koupit do největšího pekingského knihkupectví na hlavní třídě Wang-fu-ťing.

„Jestli si dobře vzpomínám, sledovala jsem ho tehdy v čínské televizi na kanálu s filmy pro děti,“ dodává. Vzpomíná, že v té době chodila na základní školu a mohlo jí být asi šest let. Dnes je Wang-nan o osmnáct let víc, přesto na nemluvné zvířátko nezapomněla.

Proslulý český Krteček zavítal do Číny | Foto: Kateřina Procházková

Netušila ale, že pochází z Česka. V 80. letech, kdy se některé postavičky ze zemí východního bloku na čínských obrazovkách objevily, se totiž o autorovi a jeho původu nemluvilo.

„Nevěděla jsem, že je to česká pohádka. Myslela jsem si, že jde o japonskou animaci. Mají totiž podobné filmy pro děti a kreslené postavičky,“ vysvětluje.

I teď se ostatně Krtkův český původ příliš nezdůrazňuje. Na plakátech a obrázcích v knihkupectví je zobrazen ve společnosti Disneyho postaviček a Šmoulů.

„Budou-li ho znovu v televizi vysílat, určitě se na něj ráda zase podívám,“ slibuje Wang-nan. Těší se prý o to víc, že už konečně ví, odkud Krtek pochází.

Krteček je právě proto uváděn jako produkt z České republiky. Povědomí o Česku má pokračovat souvisejícími aktivitami, jako například výměny dalších kreslených a animovaných pořadů včetně turistiky, poznávání a zájmu.

„My to vnímáme jako symbolický začátek v oblasti animované dětské tvorby, historických programů, výměny a dalších,“ dodává Kohout.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme