Češi vytipovali náhradní místo pro polní nemocnici

Čeští vojáci ve spolupráci s kuvajtskými úřady předběžně vybrali náhradní lokalitu pro umístění naší polní nemocnice. Vyrůst by mohla nedaleko bývalé vojenské nemocnice v jihoirácké Basře. Mezitím pokračuje přeprava vybavení nemocnice. Jeho třetí část dnes přistála v Kuvajtu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice

česká polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

Nově vybraný pozemek pro českou polní nemocnici leží v jedné z nejchudších čtvrtí Basry. "Toto místo je vyhodnocováno a neustále prověřováno, propočítáváme možnosti jeho úpravy a v nejbližších dnech bude potvrzeno konečné rozhodnutí," řekl Radiožurnálu mluvčí české protichemické jednotky Luděk Lávička,

Původní umístění sedmé polní nemocnice na volném prostranství na jižním předměstí irácké Basry se kvůli podmáčenému terénu ukázalo jako nevhodné. Svou roli sehrál také málo vstřícný postoj představitelů místní Všeobecné nemocnice, se kterou měli čeští lékaři spolupracovat.

Problémy s výběrem lokality ale podle Luďka Lávičky v žádném případě nebrzdí rozmístění polní nemocnice. "Nemocnice bude rozmístěna v okamžiku, kdy veškerý materiál potřebný k její práci a veškerý personál bude na místě a přesune se do Iráku," uvedl mluvčí chemiků.

V noci na dnešek odletěl ze starého ruzyňského letiště do Kuvajt City letoun s již třetí částí nemocničního vybavení. Obří stroj An-124 Ruslan měl na palubě 12 osob a náklad o celkové hmotnosti 82 tun, který tvořilo osm kusů techniky a šest kontejnerů. Materiál přepravili příslušníci protichemické jednotky na základnu Camp Dohá.

Celkem je do Kuvajtu potřeba přepravit 150 kontejnerů se 1400 tunami zdravotnického vybavení a 130 kolových vozidel. Podle ministerstva obrany si přeprava celé nemocnice vyžádá víc než dvacet letů. S ukrajinskou společností Volga-Dněpr, která velkokapacitní ruslany vlastní, je zatím nasmlouváno šest letů. Až do 23. dubna tak bude létat jeden Ruslan denně. O dalších se jedná. Vojáci a zdravotníci poletí letouny Tu-154.

Jak potvrzují slova české velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové, hlavním úkolem mise bude pomoci statisícům lidí, kteří byli 12 let bez lékařské péče. "Jde především o dětskou chirurgii, o dlouhodobé neléčené případy leukémie, diabetesu, strašné množství průjmových onemocněních, protože lidé v Basře pijí pouze z kanálů. V žádném případě se nejedná o ošetřování lidí, kteří by byli jakkoliv zraněni v boji, protože takové jsme tam vlastně nepotkali."

Nejdůležitějším bodem naší nemocnice jsou tři zkušené chirurgické týmu, které budou přejímat nejtěžší pacienty ze Všeobecné nemocnice, budou je operovat a poté je předávat zpátky nemocnici. Vlastní polní nemocnici tvoří zhruba 150 vojáků, celkem mise zahrnuje 270 lidí. Vedle lékařů jsou v týmu dokonce i veterinář, psycholog a kaplan.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme