Česká armáda nemá smrtící jedy

Žádný náznak, že by teroristé z organizace Al-Kajda Usámy bin Ládina mohli v České republice získat vzorky biologických zbraní od některé složky české armády, nezjistili čeští armádní odborníci. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. Armáda ani jiné instituce podléhající ministerstvu obrany podle něj nedisponují biologickými látkami botulotoxinem a antraxem, tedy snětí slezinnou. Od roku 1994 české obranné složky vůbec nedisponují žádnými bakteriálními kmeny nebo viry, které by bylo možné k přípravě bojové biologické zbraně použít.Speciálně vyčleněné skupiny prověřují, zda je možné, že islámští teroristé mohli v Česku získat botulotoxin a sněť slezinnou, jak to napsal britský The Mail on Sunday. Tyto nebezpečné jedy podléhají velmi přísným ochranným podmínkám. Například Ústav veterinárního lékařství v Brně má ve své sbírce bakterie, které botulotoxin produkují. Výroba této látky ale podle pracovníků laboratoře není zas až tak náročná. V současné době by podobné bakterie měly být ve dvou referenčních laboratořích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takový je výsledek vojenského šetření, zda je možné, že islámští teroristé mohli v Česku získat botulotoxin a sněť slezinnou, jak to napsal britský The Mail on Sunday. Civilní správa má výsledky svého vlastního prověřování dodat ve středu. Tyto nebezpečné jedy podléhají velmi přísným ochranným podmínkám. Například Ústav veterinárního lékařství v Brně má ve své sbírce bakterie, které botulotoxin produkují. Výroba této látky ale podle pracovníků laboratoře není zas až tak náročná. V současné době by podobné bakterie měly být ve dvou referenčních laboratořích.

Tyto mikroorganismy slouží prý pouze k výzkumným účelům, a není možné je volně získat. Vývoz mezi zeměmi ale funguje - z Brna putovaly bakterie naposledy do Slovinska. Žádné podezřelé zemi, která by mohla těchto látek zneužít pro teroristické účely, ale čeští vědci bakterie neposkytli. Vnitro teď prověřuje, zda armádní a civilní instituce zničily zdroje těchto látek. Laboratoře ovšem říkají, že bakterie například ze zkažených potravin, z nichž se dá botulotoxin vyrobit, musejí mít pro diagnostické účely. Napadení biologickými zbraněmi přirovnávají odborníci ke katastrofě. Vzhledem k tomu, že onemocnění botulismem je velmi vzácné a sněť slezinná se u nás už dvacet let nevyskytla, obyvatelstvo nemá protilátky a většina lékařů zas potřebné zkušenosti.

Milan Kopp, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme