Česká diplomacie jedná s Asadovým režimem, přiznal ministr Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD během návštěvy Egypta přiznal, že česká diplomacie jedná s režimem Bašára Asada. Hlavním tématem ministrovy cesty na Blízký východ je bezpečnostní situace v regionu. Šéf české diplomacie se proto také setkal s představiteli té části syrské opozice, která sídlí v Káhiře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD, Lubomír Zaorálek

Tisková konference ČSSD, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

"Ta shoda je skutečně v tom, aby se vytvořily podmínky, aby se Sýrie vrátila Syřanům a aby se Syřané mohli vrátit do Sýrie," komentoval ministr Zaorálek rozhovory se syrskou opozicí v Káhiře. Přiznal také, že česká diplomacie jedná i v Damašku přímo se syrským režimem.

"Snažíme se jednat s tou administrativou, která tam dnes je, ale ta jednání jsou vedená právě tím, abychom našli způsob, jak zastavit násilí, jak umožnit průnik té humanitární pomoci. Domnívám se, že i ta současná administrativa musí být součástí rozhovorů."

Česko-egyptský obchod i v neklidném období po egyptské revoluci neustále rostl. Rekordní byl rok 2014, jak zaznělo na podnikatelském fóru, a Egypt je nadále největším partnerem v arabském světě. Pro české firmy se tu zároveň otevírají nové možnosti.

"Egypt má plán stavět řadu nových elektráren, a dokonce i uhelných, což je technologie, kterou my velmi dobře ovládáme," uvedl obchodní rada českého velvyslanectví v Káhiře Jiří Charvát.

Podle ministra Zaorálka stojí za to využít dobrých vztahů z minulosti. Jednal mimo jiné s egyptským ministrem pro zbrojní výrobu Muhammadem Asárem.

"Řada generálů i on sám znají Českou republiku, znají Vyškov a Vojenskou akademii, a je to něco, co nám tady pořád otevírá dveře," upřesnil Zaorálek.

Ministra zahraničí přijme egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí. Šéf české diplomacie navštívil Egypt po čtyřech letech. V roce 2012 jednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s tehdejším prezidentským kandidátem Chajratem Šátirem, který si jakožto člen vedení Muslimského bratrstva později vyslechl rozsudek smrti.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme